VIDEO: Mesto Vranov nad Topľou predstavilo novú kosačku – „pavúka“

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Mesto Vranov nad Topľou vytiahlo do „boja“ s trávou, predovšetkým na svahovitých terénoch, novú kosačku Spider. Benzínová mašina, ktorá sa pohybuje všetkými smermi, dokáže urobiť prácu za šiestich chlapov.

Do každoročnej diskusie o tom, či sa verejné priestranstvá na území Vranova nad Topľou kosia s dostatočným nasadením, vstupuje nová kosačka Spider. Ako vysvetlil primátor Ján Ragan, oddelenie verejnoprospešných služieb posilnili nielen personálne, ale aj technicky. Dôvodom, pre ktorý sa radnica rozhodla kúpiť mulčovator s príznačným názvom „pavúk“, je ten, že značná časť mesta sa nachádza vo svahovitom teréne. „Táto kosačka má svahovú dostupnosť 55%. Pri veľmi strmých svahoch alebo keď je po daždi klzko, ju môžeme uviazať o pevný bod. Pohybovať sa totiž vie aj na lane, kedy kosí vejárovitým spôsobom,“ uviedol primátor Ján Ragan.

Cena kosačky je 26 000 eur. Mulčuje nielen trávu do výšky cca 60 cm, ale aj náletové dreviny s hrúbkou dvoch centimetrov. Na meste si od nej sľubujú, že významným spôsobom pomôže zrýchliť kosenie. „S jej využitím ušetríme niekoľko pracovných síl. Neznamená to však, že by sme pracovníkov prepúšťali, práve naopak trávnaté porasty pokosíme rýchlejšie a intenzívnejšie,“ dodal J. Ragan.

Počas ukážky pre média mulčoval Spider trávu pod Materskou školou Okulka. „Vedľa vyžínal trávu náš zamestnanec s krovinorezom, pričom Spider za rovnaký čas zvládol desaťkrát väčšiu plochu. V našich podmienkach, kde svahy kvôli rôznym prekážkam nie sú ideálnym terénom, dokáže nahradiť šiestich koscov s krovinorezmi,“ vysvetľoval vedúci oddelenia verejnoprospešných služieb Ján Fedorňák.

Kosačka má výkon 24 koní a manipuluje sa s ňou pomocou diaľkového ovládania s dosahom do 100 metrov. „Keďže nekosíme vlastnú záhradu, nevieme, čo sa v tráve nachádza. Našli sme už sklenené fľaše, drôty, dokonca aj pneumatiky, preto je potrebné si terén prejsť alebo ho obsluha kontroluje súčasne s kosačkou, aby nevznikli škody na samotnom stroji,“ pripomenul J. Fedorňák.

Ako dodal, v týchto dňoch končia zamestnanci oddelenia verejnoprospešných služieb prvý cyklus kosenia s tým, že im ostalo dokosiť ešte časť Dubníka a Rodinnej oblasti. Na Sídlisku II už kosili druhýkrát a rovnako druhýkrát začínajú s kosbou na Sídlisku I. „V rovinatom teréne sme zatiaľ pri vyššej tráve využívali kosačky, ktoré ju hneď aj zbierali. Keď bude tráva nižšia, vieme tam použiť aj Spidera,“ doplnil J. Fedorňák.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!