Vianočné trhy v Stropkove s ekologickou novinkou

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Stropkovčania sa chystajú na XII. ročník remeselných vianočných trhov. Uskutočnia sa vo štvrtok (20. decembra)a v piatok (21. decembra) od 9.00 do 19.00 hod. Oficiálne otvorenie spojené s podávaním primátorského punču je naplánované na štvrtkový podvečer.

„Z roka na rok registrujeme čoraz väčší záujem predajcov. Predpokladáme, že v tomto roku budeme mať plné námestie stánkov i nakupujúcich. V ponuke bude typický vianočný tovar ako med, ľudovoumelecké výrobky, tkané koberce, keramika, sviečky, vianočné ozdoby, výrobky z kožušiny, čiapky, šály, rukavice, háčkované výrobky, ručne robená čokoláda, tradičné rodinné bylinkové produkty, ručne vyrezávané sviečky a rôzne iné remeselné výrobky vhodné ako darčeky,“ priblížil vedúci Odboru školstva a kultúry MsÚ Tibor Kubička.

V Stropkove sa počas nadchádzajúcich trhov zamerali aj na ekológiu. Do praxe zavádzajú novinku v podobe používania ekologických obalov na jedlo a nápoje predávané počas trhov. „Neodmysliteľnou súčasťou podujatia sú samozrejme stánky s občerstvením. U nás nebude chýbať drevená koliba, medovina, langoše, trdelníky, varené víno či primátorsky punč. Všetkých predajcov sme však upozornili, že v tomto roku od nich budeme vyžadovať používanie biologicky rozložiteľných, ideálne kompostovateľných nádob na jedlo a nápoje,“ uviedol T. Kubička.

Na námestí budú rozmiestnené označené smetné nádoby určené práve na tento druh odpadu. „V rámci blížiacich sa trhov ide o pilotný projekt s cieľom zanalyzovať jeho prínos i uvedenie do praxe. Predajcov zatiaľ v prípade jeho nedodržania nebudeme sankcionovať,“ doplnil vedúci odboru školstva. Samospráva však plánuje toto opatrenie v budúcnosti rozšíriť aj na ďalšie masové podujatia organizované v Stropkove a účasť predajcov na nich podmieniť používaním ekologických obalov .

Nádych dobročinnosti bude mať predaj výrobkov klientov tamojšieho Domova sociálnych služieb, Nového domova seniorov a Domu detí Božieho milosrdenstva. Počas obidvoch dní sa bude konať verejná zbierka pre deti z Detského domova vo Svidníku zameraná na zachovalé oblečenie, obuv, hračky, elektroniku, školské či športové potreby.

Počas obidvoch dní je naplánovaný bohatý kultúrny program. Vo štvrtok sa predstavia žiaci cirkevnej základnej školy a oboch stropkovských umeleckých škôl, vystúpi aj miešaný spevácky zbor Karmel a zbor sv. Cyrila a Metoda. V piatok vystúpi folklórna skupina Brežinky z Mestiska a svoje nové vianočné CD príde predstaviť aj hudobná skupina Stropkoviani.

Peter Novák
hovorca mesta Stropkov

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!