Verejnosť bude môcť podporiť vranovskú nemocnicu podpisom pod petíciu

  • Obce
  • Dátum: 03.09.2021
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Združenie miest a obcí vranovského regiónu nesúhlasí s tým, aby nemocnici vo Vranove nad Topľou bol v rámci optimalizácie siete nemocníc odobratý status regionálnej nemocnice. V reakcii na zámer Ministerstva zdravotníctva SR spúšťa petičnú akciu.

Pokiaľ by sa vízia optimalizácie siete nemocníc preniesla v navrhovanej podobe do praxe, hrozí, že vo Vranove nad Topľou by došlo k redukcii oddelení, vrátane zániku pôrodnice a redukcii lôžok, čo by znamenalo, že pacient, ktorý bude potrebovať pomoc rýchlej zdravotnej služby, bude presmerovaný do nemocníc v Humennom, Michalovciach, prípadne až do Prešova alebo Košíc.

Nesúhlas s týmto zámerom vyjadrilo aj Zastupiteľstvo PSK, ktoré v prijatom uznesení žiada „Ministerstvo zdravotníctva SR posúdiť parameter geografickej dostupnosti na regionálnom princípe, aby v rámci optimalizácie siete nemocníc boli ústavné zdravotnícke zariadenia vo Vranove nad Topľou, Svidníku, Snine, Levoči a Kežmarku zaradené do siete ako regionálne nemocnice“.

Razantne sa proti zrušeniu statusu regionálnej nemocnice poskytujúcej akútnu zdravotnú starostlivosť postavila aj samospráva vo vranovskom okrese. Napr. status tajomníka združenia ZMOVR Jána Fenčáka má na sociálnych sieťach 805 zdieľaní! Verejnosť však bude môcť vyjadriť svoj postoj a názor aj svojim podpisom v rámci pripravovanej Petície za zachovanie akútnej nemocnice v okrese Vranov nad Topľou. „V pondelok – 6. septembra sa bude v areáli vranovskej nemocnice konať o 10.00 hod. tlačová konferencia, na ktorej predstavíme naše argumenty a dôvody, prečo nesúhlasíme so zámerom, podľa ktorého by nemocnica vo Vranove nad Topľou mala prestať poskytovať akútnu starostlivosť. Zároveň pri tejto príležitosti spustíme oficiálne petičnú akciu, vrátane informácie, kde bude môcť verejnosť petičné hárky podpísať. Teší nás, že podporu nám vyjadrili všetci poslanci Zastupiteľstva PSK za vranovský okres. Pozvánku na tlačovú konferenciu dostali taktiež všetci starostovia v okrese Vranov nad Topľou, z ktorých mnohí prisľúbili osobnú účasť,“ uvádza sa v stanovisku petičného výboru, ktorého členmi sú zástupcovia štátnej správy, regionálnej a miestnej samosprávy.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!