Veľkonočné vajce v Soli má nový motív, púta celoslovenskú pozornosť

  • Obce
  • Dátum: 12.04.2022
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Dominantnou veľkonočnej výzdoby v obci Soľ sú rímskokatolícky kostol, evanjelický kostol a.v. a gréckokatolícky chrám. Autorom ich malieb je miestny maliar Ján Mikula.

K veľkonočnej výzdobe pristupovali v Soli vždy s tvorivým prístupom a výsledok bol pôsobivý. Dominantnou v centre obce je symbol veľkej noci – veľkonočné vajce, na ktorom sa v minulosti striedali rôzne motívy. Tento rok bezpochyby upúta pozornosť tým, že sú na ňom vyobrazené rímskokatolícky kostol, evanjelický kostol a gréckokatolícky chrám.

Dodáme, že práve rímskokatolícky kostol je najstaršou budovou v obci. Postavený bol v gotickom štýle v závere 15. storočia. V 17. storočí ho prestavali v barokovom slohu a v roku 1884 neogoticky upravili.

Evanjelický kostol a.v. bol postavený v roku 1793 a vežu kostola dostavali v roku 1864. Výstavba gréckokatolíckeho kostola sa datuje do tohto milénia. „Okrem tradičnej veľkonočnej výzdoby sme rozmýšľali nad tým, že by sme chceli zvýrazniť a zdôrazniť niečo, čo je pre našu obec charakteristické. Najcharakteristickejšie sú práve kostoly, ktoré sú zároveň bezprostredne s Veľkou nocou prepojené a späté,“ vysvetľoval starosta obce Soľ Jozef Berta.

Veľkonočné vajce, ktoré napr. vyzdobili v minulosti vlastnými kresbami žiaci základnej školy, sa pri prechádzaní obcou prehliadnuť nedá. Svojimi proporciami dokonca zaujalo celoslovensky. „Kolegovia – starostovia mi volajú z celého Slovenska a pýtajú sa ma, odkiaľ ho máme, kto ho vyrobil, ako sme ho vyrobili. Vysvetľujem im, že v obci máme šikovných ľudí, ktorí ho sami vymodelovali z polystyrénu,“ dodal J. Berta.

Okrem centra je veľkonočnými symbolmi vyzdobený aj park na začiatku obce smerom od Vranova nad Topľou. Aj v tomto prípade platí, že všetko si vyrobili v Soli sami. Dekorácie umiestnené v okolí voza vyrezal Juraj Sukovský a vymaľovali ich žiaci materskej a základnej školy. „Keďže na pôvodnom voze sa podpísal zub času, hľadali sme nový a našli sme ho u majiteľa v Sabinove. Teraz sme ho vyzdobili veľkonočnou výzdobou, ale v priebehu roka ju plánujeme tematicky meniť, aby bol tento priestor stále niečím zaujímavý,“ uviedol J. Berta.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!