Vandalom by mohli zmraziť radosť po ich žúrkach exemplárne tresty

  • Obce
  • Dátum: 23.09.2020
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

S vandalmi sa roztrhlo vrece. Ich nájazdu neodolali informačné tabule a ďalší mobiliár pri hrade Čičva v Sedliskách. V centre Vranova nad Topľou pre zmenu niekto zničil výstavu o histórii mesta. Aby toho nebolo málo pred pár dňami kolovali sociálnymi sieťami fotografie nelegálnej skládky zo stavebného odpadu v katastri obce Nižný Hrabovec. Za pár dní privysoká koncentrácia neakceptovateľného správania.

Pred štyrmi dňami zverejnila obec Nižný Hrabovec sériu fotografií s textom – Kto má viac info o tomto, kontaktujte obecný úrad alebo priamo starostku obce. Starostka N. Hrabovca Marcela Pčolinská zároveň pod príspevkom vysvetlila, že prípadom sa už zaoberá polícia. „Skládka je v polovici poľnej cesty medzi Hrabovcom a cestou na Dlhé Klčovo, hneď za podjazdom doľava, v katastri Nižného Hrabovca. Niekto z okolitých obci búral šopu, kôlňu a pod. Vyviezol celu búračku a všetky haraburdy, ktoré v tej šope mal. Dajte tip,“ napísala vo svojom komentári Marcela Pčolinská.


FOTO: FB OBEC NIŽNÝ HRABOVEC

Hneď na to spúšť pod hradom Čičva v Sedliskách. Za obeť padli tabule na včelárskom náučnom chodníku, v hradnej priekope a na Predhradí boli rozhádzané drevené lavičky a pníky pri ohniskách, plus zničený drevený stôl. „Nehovoriac o všadeprítomných odpadkoch, plastových i sklenených fľašiach a nadôvažok i vyliatom kotlíku guláša v jednej z čerstvo zrekonštruovaných strieľní vo východnom múre Predhradia,“ citujeme z FB stránky Hrad Čičva – obnova kultúrnej pamiatky, ktorú spravuje OZ Pro futuro hradu Čičva.

Členovia občianskeho združenia taktiež nahlásili tento prípad polícii, aby ako píšu v statuse, mohla drvivá väčšina verejnosti prichádzať na hrad za účelom oddychu, poznania našej histórie, či strávenia príjemných chvíľ v jedinečnom kultúrnom prostredí so svojimi blízkymi alebo priateľmi. „Keďže už nejakú dobu registrujeme, že v poslednej dobe na hrad po večeroch a nociach chodia rôzne pochybné indivídua a partie, ktoré tam vyčíňajú, konzumujú tu alkohol a marihuanu, upovedomili sme o týchto skutočnostiach aj Políciu SR, ktorá nám prisľúbila, že bude robiť kontrolné nočné hliadky aj na prístupovej ceste na hrad i priamo na hrade. Ak by ste videli, že na hrade niekto niečo ničí, alebo sa akokoľvek neprístojne správa, bez váhania volajte 158 a oznámte situáciu polícii,“ požiadalo OZ Pro futuro hradu Čičva.


FOTO: FB Hrad Čičva – obnova kultúrnej pamiatky

Bez povšimnutia vandalov neostala ani výstava „VRANOV NAD TOPĽOU KEDYSI A DNES“ venovaná histórií  mesta, ktorá bola inštalovaná v centre pred AOC. V tomto prípade by pri identifikovaní páchateľov mohol pomôcť kamerový systém. „Vzhľadom k tomu, že priestor pred AOC je monitorovaný kamerovým systémom, záznamy budú zverejnené verejnosti. Je smutné, že máme medzi sebou takýchto ľudí,“ reagoval Mestský dom kultúry na facebookovej stránke Kultúra Vranov.


FOTO: FB KULTÚRA VRANOV

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!