V ZŠ Sídlisko II sa rozhodli splniť sen Ľubkovi s detskou obrnou

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Počas otvorenia nového školského roka v Základnej škole Sídlisko II vo Vranove nad Topľou bolo najčastejšie skloňovaným slovné spojenie „otvorené srdce“, a to nielen v symbolickej rovine. Škola sa totiž rozhodla pomôcť slniť sen Ľubkovi Hricikovi z Tovarného, ktorému môžu podať pomocnú ruku všetci. Stačí pri tom málo. Vhodiť do nerezového srdca plastový vrchnák z PET fliaš, čím má táto idea aj environmentálny kontext.

Riaditeľ ZŠ Sídlisko II vo Vranove nad Topľou Peter Kocák vo svojom príhovore zdôraznil, že k jednej z úloh školy neoddeliteľne patrí viesť mladých ľudí k tomu, aby sa naučili byť empatickými a boli pripravení podať pomocnú ruku vždy, keď si to niečí životný príbeh žiada.

Tak, ako v prípade Ľubka Hricika z Tovarného, ktorému diagnostikovali detskú obrnu. „Ľubko žije v rámci svojich možností naplno! Má rád hudbu, spev, tanec a folklór. Neustále pozerá záznamy z rôznych vystúpení a rýchlo sa učí spievať,“ uviedol Peter Kocák. Nezabudol však pripomenúť, akú oporu má v rodičoch spolu s tromi bratmi, ktorí sú ako žiaci ZŠ Sídlisko II úzko spätí práve s touto školou. Hricikovci sa po oznámení neliečiteľnej diagnózy nevzdali, ale naopak robia maximum pre to, aby Ľubkovi dopriali plnohodnotný život. „Jeho traja bratia sú veľkou oporou nielen pre rodičov, ale najmä pre Ľubka. Vedia sa navzájom dopĺňať, hrať, aj vystrájať. Vôbec sa nehanbia, že majú chorého súrodenca, práve naopak. Sú hrdí na každý pokrok, ktorý urobí. Sú šťastní za každý deň, kedy mu môžu pomôcť,“ dodal P. Kocák.

Ľubkovým snom je mať špeciálny bicykel, na ktorom by mohol komfortne zažiť napr. výlet do prírody. Pomôcť splniť mu ho môžu všetci. Stačí doma zbierať plastové vrchnáky od PET fliaš a vhodiť ich do nerezového srdca umiestneného pred ZŠ Sídlisko II. „Našim snom je už dávno zakúpiť špeciálny bicykel, aby mal aj Ľubko pocit, že je rovnocenný s ostatnými súrodencami. Keď sa oni bicyklujú, on sedí iba vo vozíčku a takto budeme môcť chodiť na výlety spolu. Zároveň si vážim, že je vôľa a ochota viesť deti k tomu, že darom nie je len zdravé dieťa, ale darom je každé dieťa. Škola hľadá, objavuje a formuje talent v zdravých žiakoch, ale je pekné, ak ich aj učia pomáhať iným,“ uviedla Ľubkova mama Mariana Hricikova.

Nerezové srdce v spoločnosti P. Kocáka odhalili primátor Vranova nad Topľou Ján Ragan a vedúca oddelenia školstva Mestského úradu vo Vranove nad Topľou Valéria Novikmecová. „Viesť žiakov, rovesníkov zo ZŠ Sídlisko II, ale aj deti z ostatných škôl k tomu, aby mali pochopenie, porozumenie a vedeli sa vcítiť do takéhoto ťažkého osudu, ktorý mohol postihnúť každého z nás, je veľmi pekná myšlienka, ktorú určite podporujeme,“ ocenil ideu a motív primátor Ján Ragan.

Dodáme, že nerezové srdce vyrobila vranovská firma TECAK-KOVO, s.r.o. Jeho zhotovenie podporili OZ Region Vranov v zastúpení Ján Bilik, Ján Tomáš, Peter Bak, Patrik Krauspe, Marián Benko, Ján Seman a OZ Clarus v zastúpení Peter Štrpka a Dávid Soukeník.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!