V Zámutove hľadali zdravotníkov na prvé kolo aj cez obecný rozhlas

  • Obce
  • Dátum: 08.11.2020
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

V prvom kole celoplošného testovania antigénovými testami na COVID-19 bolo v rámci obcí vranovského okresu najviac pozitívne testovaných osôb v Zámutove. Ako však vysvetlil starosta Stanislav Duda, v piatok ešte nebolo isté, či sa vôbec podarí zabezpečiť dostatok zdravotníkov.

Prvé kolo celoplošného testovania bolo do posledných chvíľ sprevádzané neistotou, či sa podarí zabezpečiť dostatok zdravotníkov. Výnimkou nebola ani obec Zámutov. Hoci Ministerstvo obrany SR ešte v piatok popoludní kontaktovalo a vyzývalo zdravotníkov, či by sa zapojili do testovania, starostovi Stanislavovi Dudovi začali ubúdať vrásky na čele až v momente, keď sa do procesu vložila samospráva. „Ešte o šiestej popoludní to vyzeralo tak, že sa u nás testovať nebude. V obecnom rozhlase som dal teda vyhlásiť, že prosím všetkých lekárov a zdravotníkov v našej obci, aby sa prihlásili. Vážim si, že boli ochotní a pomohli nám. Ministerstvo obrany síce zverejnilo výzvu, kde sa môžu zdravotníci prihlásiť, ale keď ich kontaktovala jedna naša zdravotníčka, povedali jej, že zdravotníkov majú dosť. Napr. mne sa ozvali ešte o deviatej večer, že prídu testovať,“ vysvetľoval starosta Zámutova Stanislav Duda.

Medzi zdravotníkmi, ktorí sa rozhodli vypomôcť, bola zámutovská rodáčka Ľubomíra Krajníková. Keďže pomáhať je jej celoživotnou filozofiou, prihlásila sa na obidve kolá. „Minulý týždeň bolo dopoludnia viac ľudí. Kým počas prvého kola sledovali okolo seba, čo sa robí, teraz už vedia, čo ich čaká. Dnes (sobota – 7. november, pozn. red.) ide všetko hladko, päť minút po pol desiatej sme prekročili stovku testovaných,“ uviedla Ľubomíra Krajníková.

V Zámutove zriadili dve odberové miesta. V prvom kole otestovali 1876 osôb, z toho u 58 vyšli testy pozitívne, čo je z obcí v okrese Vranov nad Topľou najviac. „Ostal som veľmi prekvapený, a to najmä tým, koľko pozitívne testovaných sme mali medzi mladými vo veku od 15 do 25 rokov z našej rómskej časti. Bolo ich okolo 40, pričom celý týždeň som viackrát prechádzal cez rómsku osadu, upozorňoval ich, aby nosili rúška a dodržiavali ďalšie opatrenia. Hovorili mi – pán starosta, nám sa nič nemôže stať. No a výsledok poznáme,“ dodal S. Duda.

Aj zámutovský starosta upozornil na to, po čom volajú viacerí jeho kolegovia. Podľa S. Dudu by sa ľahšie monitorovalo dodržiavanie povinnej karantény u občanov, ak by Ozbrojené sily SR poskytli samosprávam k dispozícii zoznam konkrétnych pozitívne testovaných osôb. „Hneď v pondelok sme mali prípad. Do potravín si prišla nakúpiť pani, u ktorej existovalo podozrenie, že bola pozitívne testovaná. O tri hodiny prišla na poštu a vedúca pošty si od nej pýtala certifikát. Vyhovorila sa, že ho zabudla doma, odišla a už sa nevrátila,“ reagoval S. Duda.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!