V Stropkove si zaspomínajú na bojové manévre z roku 1911

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Stropkovský kaštieľ ožije históriou bojov o mesto Stropkov v prvej svetovej vojne. Výstava Krajského múzea v Prešove ponúka zaujímavé informácie o priebehu manévrov rakúsko-uhorskej armády v okolí Stropkova a Svidníka v roku 1911. Okrem originálnych exponátov sa návštevníci môžu tešiť aj na frontovú stravu, ktorú im naservírujú vojaci v dobových uniformách.

V septembri 1911 sa oblasť v okolí mestečiek Stropkov a Svidník stala na niekoľko dní jednou z najvýznamnejších častí Rakúsko-Uhorskej monarchie. Na vojenských manévroch, ktoré v tom čase prebiehali takmer na celom území Rakúsko – Uhorska sa  zúčastnilo približne 100 000 vojakov a 20 000 koní.

„Hlavným motívom prebiehajúcich manévrov bola simulácia možného útoku cárskeho Ruska z priestorov východnej Haliče, čo je dnešná časť juhovýchodného Poľska, na monarchiu,“ vysvetľuje Mgr. Erik Ondria, PhD., historik Krajského múzea v Prešove, autor výstavy.

Samostatná časť výstavy je venovaná najznámejším zbraniam, ktoré využívali obidve bojujúce strany počas prvej svetovej vojny.

Na výstave bude prezentovaných približne 150 exponátov z dejín Stropkova a samozrejme vojenstva, ako aj predmety osobnej vojenskej povahy. Napríklad gombíky z uniforiem, rády, odznaky, vyznamenania či kovové ikonky, ktoré ruskí vojaci mali so sebou, hovorí Ondria.

Návštevníci tu môžu podľa neho vidieť aj repliky dobových uniforiem, chladné a strelné zbrane a samozrejme množstvo munície. Ako ďalej hovorí, v rámci rakúsko-uhorskej armády bolo štandardom, že pri vojenských cvičeniach boli ich absolventi dekorovaní pamätnými medailami. V tomto prípade v dvoch prevedeniach.

„Krajské múzeum v Prešove uchováva vo svojej zbierke obidva exempláre týchto vzácnych pamätných medailí. Veľmi radi ich ukážeme aj stropkovskej verejnosti,“ dodáva Ondria.

Slávnostná vernisáž výstavy sa uskutoční 16. septembra 2021 o 16.00 hod. v kaštieli Stropkov. V rámci sprievodného programu bude pristavená aj originálna poľná kuchyňa, ktorú budú obsluhovať vojaci oblečení v dobových uniformách. Návštevníci tak môžu ochutnať aj trochu frontovej stravy. Na výstave, ktorá potrvá do 16. decembra 2021 spolupracovali Prešovský klub vojenskej histórie Dukla, mesto Stropkov a miestni nadšenci vojenskej histórie.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!