V Soli horelo v krátkom čase opäť, oheň si vybral daň na rodinnom dome

  • Obce
  • Dátum: 01.06.2022
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

FOTO: DHZ Soľ

Po základnej škole a výrobných halách horelo v krátkom čase v Soli opäť. Za obeť nočnému požiaru padlo neobývané prvé podlažie rodinného domu a strecha.

Na požiar v časti obce, kde býva rómska komunita, upozornil zamestnanec obce, ktorý obsluhuje kamerový systém. Keď na ňom videl horiacu strechu, okamžite kontaktoval hasičov a informoval aj starostu Soli Jozefa Bertu.

V zastavenom území rozhodovali minúty. Riziko, že by sa mohol oheň rozšíriť na vedľajšie rodinné domy, bolo totiž vysoké. „Chcem sa poďakovať profesionálnym, aj našim dobrovoľným hasičom za rýchly zásah. Ohrozený bol predovšetkým susedný rodinný dom, na ktorom oheň poškodil fasádu, ale k žiadnym ďalším škodám nedošlo. Jeho majiteľ menil asi dva roky dozadu strechu za plechovú. Šťastím teda bolo aj to, že plech udržal tepelný nápor a nedovolil požiaru sa rozšíriť,“ uviedol starosta obce Soľ Jozef Berta.

Kamerový systém obsluhujú v Soli počas dvojzmennej prevádzky od 7.30 do 22.30 hod. Zamestnanec obce telefonoval J. Bertovi, ktorý vzápätí monitoroval situáciu priamo v teréne, po desiatej hodine večer. „Obyvatelia rodinného domu, ktorý zasiahol požiar, našli ubytovanie u ďalších členov rodiny, ktorí bývajú po blízku, preto sme náhradné ubytovanie riešiť nemuseli. Zo strany obce však budeme hľadať možnosti ako postihnutej rodine pomôcť,“ dodal J. Berta.

Ak k trom spomínaným požiarom v Soli pripočítame aj nočné inferno v Hlinnom, zadymenie pivničného priestoru v kúrii v N. Hrabovci, či spálenú repliku bunkra nad Petrovcami, frekvencia, kedy si oheň pýta svoju daň, je v tomto roku privysoká. „V obci máme kamerový systém, sami hľadáme príčiny a hlavne spôsob prevencie. Budeme musieť zvýšiť pozornosť a urobiť aj osvetu. Napriek tomu, že máme veľmi dobre vybavených dobrovoľných hasičov a zasahovali naozaj okamžite, viac toho zachrániť nemohli. Hlavným mementom teda ostáva, že ohňu stačí pár minút, aby spôsobil fatálne škody,“ konštatoval J. Berta.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!