V Sečovskej Polianke otvorili rozmermi výnimočné multifunkčné ihrisko

  • Obce
  • Dátum: 15.05.2022
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

V Sečovskej Polianke si splnili sen o multifunkčnom ihrisku s umelou trávou. Vďaka svojim rozmerom je najväčším svojho druhu vo vranovskom okrese. Jeho otvorením sa vízie vedenia obce pri modernizácii areálu s dominantným futbalovým štadiónom nekončia.

Motivácia pre samosprávu postaviť multifunkčné ihrisko bola jasná. Ako zdôraznil starosta Michal Urban, Sečovská Polianka patrí počtom obyvateľov medzi najväčšie obce v okrese Vranov nad Topľou. V obci sa zároveň tešia početnej komunite mladých ľudí, čo sa podpísalo aj pod to, že miestny futbalový klub má okrem A-mužstva prihlásené v súťažiach aj tri mládežnícke kolektívy. Odtiaľ bol len krok k tomu, aby na obecnom úrade s úspechom zareagovali na výzvu Fondu na podporu športu.

Rozhodnutie padlo postaviť multifunkčné ihrisko s rozmerom 52 x 26 metrov. Dôvodov, podľa M. Urbana, bolo viacero, čomu zodpovedalo aj to, aby sa mohlo využívať univerzálne na futbal, basketbal, hádzanú, volejbal, tenis, či bedminton. Ihrisko má bezbariérový vstup, umelé osvetlenie, štyri basketbalové koše a ako na jednom z dvoch ihrísk v okrese je uložená gumená podložka, aby bol pohyb na ňom komfortnejší. Od pondelka do piatka bude pre verejnosť k dispozícii správca, pričom verejnosť si môže vypožičať lopty na futbal, basketbal, volejbal alebo rakety na tenis a stolný tenis. „Do tohto projektu sme išli kvôli tomu, aby naši obyvatelia mali ďalšie možnosti pre športové vyžitie. V obci pôsobí aktívne futbalový klub, ktorého členovia ho budú využívať na tréningový proces a chlapci mi už povedali, že sa tešia na najbližšiu zimnú prípravu (úsmev). Rovnako dôležité však pre nás bolo, aby sme vhodné podmienky a zázemie dopriali i ostatným, ktorí majú vzťah aj k iným športom,“ vysvetľoval starosta Sečovskej Polianky Michal Urban.

Futbalový klub v Sečovskej Polianke je známy tým, že dôraz kladie na prácu s mládežou. Pre partiu okolo prezidenta OFK Stanislava Svepeša to nie je fráza, ani povinnosť, ale otázka hodnôt. Aj preto symbolicky športovú sobotu otvorili zápasom najmladší hráči v kategórii U-11. „Všetci sa tešíme z toho, že sa budeme môcť opäť posunúť dopredu. Keď sa začalo ihrisko stavať, hneď sa pýtali mladí, aj starší, kedy bude otvorené. Verím, že jeho uvedenie do prevádzky vzbudí ešte väčšiu chuť do futbalu a pomôže nám rozšíriť našu základňu,“ uviedol prezident OFK Sečovská Polianka Stanislav Svepeš.

Okrem hlavnej hracej plochy dnes majú v Sečovskej Polianke k dispozícii aj vedľajšie ihrisko s prírodnou trávou a vďaka umelému osvetleniu multifunkčnej umelej trávy sa pre hráčov otvárajú ďalšie nové možnosti. „V zime, počas neskorej jesene a skoro v jari sa stmieva dosť skoro. Sme amatéri, ktorí chodia do zamestnania, preto sa na tréningoch nestretávame vždy toľkí, ako by sme chceli a potrebovali. Teraz môžeme posunúť tréningy na čas, ako nám to bude vyhovovať. Okrem toho nám odpadáva problém aj s tým, že umelá tráva nám garantuje konštantnú kvalitu, lebo na rozdiel od prírodnej trávy netrpí dažďom, ani snehom,“ zdôraznil S. Svepeš.

Multifunkčné ihrisko v Sečovskej Polianke je zároveň dôkazom toho, ako plynie čas. V minulosti na mieste, kde aktuálne stojí nové športovisko, bolo škvarové ihrisko. „Pamätám si ho ešte ako žiak základnej školy. Chodili sme tam hrať cez telesnú výchovu a vždy sme boli celí čierni, ale účel to splnilo,“ dodal s úsmevom M. Urban.

Areál s dominantným futbalovým štadiónom ponúka vďaka svojmu rozsiahlemu pozemku priestor, s ktorým sa dá pracovať kreatívne. V Sečovskej Polianke s ním aj takto pracovať plánujú. Okrem multifunkčného ihriska získala napr. obec minulý rok outdoorové stoly na stolný tenis a M. Urban má ďalšie zámery. „Už teraz pracujeme na novej koncepcii a štúdii, aby sme vytvorili veľkú športovú zónu. Začali sme multifunkčným ihriskom, koncepciu máme na rozšírenie telocvične a pozdĺž futbalového ihriska plánujeme v časti od Cabovského potoka vybudovať dráhu pre kolieskové korčule s tým, že v strede by bol skate park,“ predstavil plány M. Urban.

Nové multifunkčné ihrisko ocenili aj T. Vaľovčin a E. Bilá

Pri slávnostnom otváraní multifunkčného ihriska nemohli chýbať ani dvaja rodáci zo Sečovskej Polianky, na ktorých sú v obci právom hrdí a ktorí sú bezpochyby inšpiráciou aj pre súčasnú generáciu mladých futbalistiek a futbalistov. Slovenská reprezentantka do 17 rokov Ema Bilá oblieka dres Partizána Bardejov a Tomáš Vaľovčin je hráčom MŠK Žilina.

Tomáš Vaľovčin začínal s futbalom v rodnej obci. V auguste 2015 prestúpil do MFK Vranov a len dve sezóny mu stačili na to, aby o svojich kvalitách presvedčil skautov Žiliny. „Myslím si, že sa podarila skvelá vec, pretože mladí chlapci sa budú mať kde zlepšovať, napredovať a plniť si svoje futbalové sny. Chlapci v Sečovskej Polianke futbalom žijú, baví ich to, preto si takéto ihrisko zaslúžia. Priznám sa, nečakal som, že bude až také veľké, ale na druhej strane to otvára nové možnosti v tréningu. Som naozaj milo prekvapený, čo sa tu v spolupráci so starostom Michalom Urbanom podarilo vybudovať,“ reagoval Tomáš Vaľovčin.

Ema Bilá začínala s vrcholovým futbalom v CFT Academy a MFK Vranov. Dnes je hráčkou Partizána Bardejov. Keďže patrí medzi najtalentovanejšie hráčky svojej vekovej generácie, získala si pozornosť aj mládežníckych reprezentačných trénerov v kategóriách U-15, aj U-17. „Som rada, že práve v obci, odkiaľ pochádzam, sa podarilo vybudovať ihrisko s takýmito rozmermi. Na tréningy ho určite budem využívať aj ja. Keď budem doma, voľný čas rada využijem na to, aby som si prišla zatrénovať, aby som sa stále zlepšovala a vylepšovala detaily,“ dodala Ema Bilá.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!