V Rudlove zlikvidovali 460 ton odpadu! Začali budovať oddychovú zónu

  • Obce
  • Dátum: 08.06.2020
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

V Rudlove vyhlásili boj nelegálnym skládkam odpadu. Odstránením stavebnej sute to však neskončilo. V jednej zo vstupných brán do Slanských vrchov začala obec s budovaním oddychovej zóny. 

Nelegálna skládka za Rudlovom, ktorej najväčšiu časť tvorila stavebná suť, vznikala postupne. V roku 2017 sa týmto problémom začalo zaoberať bývalé vedenie obce, či obecné zastupiteľstvo, v ktorom ako poslanec sedel aj súčasný starosta Juraj Vasiľ. 
 

V Rudlove museli zlikvidovať 460 ton prevažne stavebného odpadu.
 
V Rudlove zareagovali na výzvu Ministerstva vnútra SR a na likvidáciu skládky získali 45 000 eur, pričom spoluúčasť obce bola 5%. Zmluva bola podpísaná v roku 2018 a po splnení všetkých administratívnych úkonov došlo k odstráneniu odpadu v októbri 2019. „Odpratať sme museli 460 ton stavebného odpadu. Pre lepšiu predstavivosť poviem, že jedno nákladné auto má nosnosť 12 ton a teda sa muselo otočiť takmer 40-krát! Hoci išlo o dlhodobý monitorovaný proces, sme veľmi radi, že sa to podarilo a vznikol nám priestor pre oddychovú zónu,“ uviedol starosta Rudlova Juraj Vasiľ. 
 

Obec Rudlov sa pod vedením starostu Juraja Vasiľa pustila do budovania oddychovej zóny.  
 
Po zlikvidovaní skládky sa obec už pod vedením Juraja Vasiľa pustila do revitalizácie priestoru. V krátkom čase bol vyrovnaný terén, nasadená tráva, pribudli stojany na bicykle a zaujímavosťou sú osadené dve vtáčie búdky. Týmto sa však plány Rudlovčanov nekončia!„Rudlov je jednou z brán do Slanských vrchov, navyše sme spojnicou so Zámutovom, ktorý je spojený s Juskovou Voľou. Obdobie späté s koronavírusom vytiahlo ľudí opäť do prírody a sme radi, že naša obec sa stala zaujímavou nielen pre turistov, ale aj pre cykloturistov,“ pripomenul J. Vasiľ. 
 

Na vypratanom priestranstve pribudli stojany na bicykle.
 
V blízkej dobe sa môžu obyvatelia obce, aj turisti tešiť na ďalšie zveľadenie priestranstva, ktoré im bude slúžiť ako kultivovaný priestor na oddych a relax. „Mojim prianím je, aby táto plocha bola plná zelene a lavičiek. Osadiť tu chceme vkusné reklamné tabule s vyznačením turistických tras, označením vrchov v Slanských vrchoch, či predstavením fauny a flóry. Predstaviť si tu viem tiež altánok, kde by sa vedeli turisti skryť napr. pred dažďom,“ načrtol plány J. Vasiľ.  
 

Zaujímavosťou oddychovej zóny v Rudlove sú aj osadené dve vtáčie búdky. 
 
Odstránením skládky nezískali v Rudlove iba atraktívny priestor, kde začali s budovaním oddychovej zóny, ale vedenie obce vyslalo aj jasný signál, že fenomén v podobe nezákonného ukladania odpadu na svojom území tolerovať nebude. „Naša filozofia je jasná. Keďže nechceme, aby na rovnakom mieste vznikla opäť skládka, rozhodli sme sa ho revitalizovať a zveľadiť. Do budúcnosti budeme pracovať s občanmi na osvete, chceme s nimi intenzívnejšie komunikovať a pokiaľ by sa niekde náhodou objavila ďalšia skládka, okamžite je to potrebné riešiť, aby si malá kopa nepýtala ešte väčšiu,“  zdôraznil J. Vasiľ.
 
Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!