V Poši ostávajú v prípade „covid“ situácie v rómskej osade opatrní

  • Obce
  • Dátum: 24.02.2021
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Situácia v rómskej osade v Poši v súvislosti s pozitívnymi prípadmi na nový koronavírus percentuálne explozívne negraduje. Napriek tomu ostávajú v obci opatrní. Dodržiavanie karanténnych opatrení bude monitorovať polícia, aj členovia miestnej občianskej poriadkovej služby.

Prvého pretestovania obyvateľov miestnej rómskej komunity v Poši sa zúčastnilo 210 osôb. Nový koronavírus bol potvrdený u 20-tich z nich. V „druhom kole“ sa nechalo otestovať 130 obyvateľov, pričom pozitívny test vyšiel u 15-tich. Kladnou správou je, že u majoritnej časti obyvateľstva nebol zaznamenaný počas ostatného testovania žiadny pozitívny prípad.

Starosta Poše Tadeáš Malý zvolal krízový štáb obce v stredu. Keďže nebol zaznamenaný rapídny nárast pozitívnych prípadov, k uzavretiu osady zatiaľ nedôjde. Ďalšie pretestovanie bude 6. marca.

Ak si rozmeníme 15 nových prípadov z ostatného nedeľňajšieho testovania na drobné, COVID-19 bol potvrdený u osôb zo štyroch domácností, z toho v troch, ktoré už boli v karanténe. „Jednotlivé domy, kde sa vyskytli pozitívne prípady, sú označené páskou. Na dodržiavanie karantény budú naďalej dohliadať členovia MOPS a predovšetkým príslušníci policajného zboru, ktorí odvádzajú penzum práce, dokonca boli udelené už aj sankcie,“ uviedol Tadeáš Malý.

V hre bolo tiež uzavretie osady po vzore Sačurova, ale ako T. Malý vysvetlil, situácia v Poši je iná napr. v tom, že Rómovia bývajú v rodinných domoch, kde je dodržiavanie karantény predsa len viac kontrolovateľné. „Mnohí pristupujú k aktuálnej situácii zodpovedne, ale máme aj výnimky z radov mladších ročníkov, ktorí si myslia, že ich sa to netýka. Snažíme sa im vysvetliť, že opak je pravdou, pretože majú starších rodičov, ktorí trpia rôznymi inými závažnými chorobami a všetci vieme, aké vysoké riziko je u týchto skupín obyvateľstva,“ vysvetľoval T. Malý.

Starosta Poše zároveň dodal, že situáciu sa darí udržiavať na stabilnej úrovni i vďaka tomu, že obec hneď na začiatku zabezpečila pre obyvateľov v komunite rúška, respirátory a dezinfekciu. Taktiež certifikovaná firma pravidelne dezinfikuje verejné priestory, dom nádeje, či obecný úrad, ktorý aktuálne funguje v obmedzenom režime. „Obyvatelia osady si potraviny zabezpečujú cez rodinných príslušníkov, ktorí nie sú v karanténe, členov MOPS, či súkromníkov, plus sme v spolupráci s Úradom splnomocnenca pre rómske komunity zabezpečili základné potraviny z potravinovej banky v Lipanoch, ktoré rodinám v najkritickejšej situácii odovzdáme v najbližších dňoch,“ dodal T. Malý.

Mohlo by Vás zaujímať

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!