V okrese a meste Vranov nad Topľou otvorili všetky testovacie miesta!

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

V okrese Vranov nad Topľou boli otvorené v sobotu všetky odberové testovacie miesta. Samosprávy informujú o čakacích dobách rôznym spôsobom. Mesto Vranov nad Topľou informuje napr. prostredníctvom aplikácie, odkaz na ňu má uverejnený na svojom webe www.vranov.sk.

Celoplošné testovanie antigénovými testami bolo vo vranovskom okrese spustené na 100%. Prednosta Okresného úradu vo Vranove nad Topľou Alfonz Kobielsky a vedúci odboru civilnej ochrany a krízového plánovania Pavol Molčan navštívili v sobotu dopoludnia jednu tretinu obcí. V monitoringu pokračujú aj popoludní. „Klobúk dole pred samosprávou, ako za krátky čas zvládla logisticky zabezpečiť testovanie vo svojich mestách a obciach. Na väčšine testovacích miest, ktoré sme navštívili, sa dlhé rady netvorili. Väčšiu záťaž mali zatiaľ v Matiaške, kde sa prišli otestovať viacerí chatári, ale zvládajú to aj tam. Na každom jednom testovacom mieste je prítomný vojak, policajt, Ozbrojené sily SR postupne dopĺňajú testy, zaznamenané neboli žiadne incidenty… Som presvedčený, že v okrese Vranov nad Topľou to zvládneme,“ zdôraznil prednosta Okresného úradu vo Vranove nad Topľou Alfonz Kobielsky.

V meste Vranov nad Topľou potrebujú, podľa primátora Jána Ragana, otestovať za dva dni 19 000 osôb. Dopoludnia sa dozvedeli výsledok testu tri tisícky občanov. Pre úspech testovania na území mesta bolo kľúčové obsadenie všetkých testovacích tímov zdravotníkmi. Vranovskú radnicu to síce stálo nemálo úsilia, ale v sobotu platilo, že otvorených bolo všetkých 17 odberových testovacích stanovíšť. „V piatok popoludní a ešte ani večer sme nemali istotu, či sa nám podarí otvoriť všetky testovacie miesta. Tak, ako na celom Slovensku, aj u nás bol problém so zdravotníkmi, ale naši zamestnanci vyvinuli maximálne úsilie. Obvolávali sme koho sa dalo, spolupracovali sme s nemocnicou, či súkromnými ambulanciami a pochopenie sme našli nielen u lekárov z Vranova, ale i z Ukrajiny, ktorí tu pracujú,“ uviedol primátor Ján Ragan.

Vranovská samospráva eviduje záujem o testovanie od rána. Napr. v priemyselnom parku sedeli prví adepti na testovanie v dvoch autách ešte pred príchodom testovacieho tímu o 5.30 hod. Dvadsať minút pred siedmou už obsadila kolóna celú príjazdovú cestu. Dodáme, že dopoludnia sa vo Vranove nad Topľou podarilo otestovať 3 000 ľudí. Priemer je 40 na hodinu, v priemyselnom parku cez 50. „Rozhodnutie zriadiť jedno z testovacích miest v priemyselnom parku sa ukázalo, ako správne, pretože od rána je o neho enormný záujem. Členovia jednotlivých tímov si museli na začiatku nájsť svoj systém práce, ale pustili sa do toho s energiou. Poďakovať sa chcem všetkým zdravotníkom a dobrovoľníkom, ktorí sa zapojili do tejto akcie a pomáhajú všade tam, kde ich potrebujeme,“ zdôraznil J. Ragan.

Celoplošné testovanie bude prebiehať i v nedeľu. Vranov nad Topľou hlási, že má dostatok zdravotníkov aj na druhý testovací deň. „Zatiaľ to vyzerá tak, že nedeľu budeme mať zdravotníkmi vykrytú. Testovaní boli totiž aj zdravotnícki členovia tímov, ale vo Vranove nad Topľou mali všetci negatívne výsledky testov, navyše v nedeľu budú tímy v našom meste doplnené o ďalších zdravotníkov, ktorí v sobotu prísť testovať nemohli,“ dodal J. Ragan.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!