V OFK S. Polianka počas koronakrízy nehybernovali, posilnili klubizmus

imrich.mako@vranovske.sk
Autor
Hoci štadióny museli ostať pre športovcov a ich fanúšikov počas koronakrízy zatvorené, v OFK Sečovská Polianka nehybernovali. Práve piatoligista je inšpiratívnym príkladom, ako sa dal využiť tento čas, či už na rekultiváciu trávnika alebo na seriál o histórii futbalu v obci, čo sa, mimochodom, stretlo na sociálnych sieťach s mimoriadne pozitívnym ohlasom. 
 
OFK Sečovská Polianka ukončila jesennú časť na 13. mieste. Počas zimy sa v klube pripravovali na to, že v jari zabojujú o záchranu v V. lige, skupina Vihorlatsko-Dukelská, ale kvôli koronakríze bol súťažný ročník 2019/2020 anulovaný. Počas toho, ako pandémia kulminovala, sa vo futbalovom hnutí viedla polemika, ako sa táto situácia podpíše pod budúcnosť regionálneho futbalu, pretože zabrať dostali rozpočty samospráv, ktoré sú najdominantnejšími donormi klubov a plné ruky so záchranou biznisu majú aj súkromní podnikatelia. Po dlhej dobe neistoty, ktorá ešte nie je definitívne zažehnaná, prišla zo S. Polianky pozitívna správa. Klub sa prihlásil do novej sezóny vo svojej piatoligovej skupine ako vôbec prvý! „Po jeseni sme boli v nelichotivom postavení a hoci sme sa v dôsledku anulovania súťaže administratívnym rozhodnutím zachránili, neteší nás to tak, ako keby sme si uhrali V. ligu na trávniku. Keďže na takúto dlhú prestávku, kedy sme dokonca nemohli ani trénovať, nie sme zvyknutí, futbal nám už všetkým chýba, preto sa nevieme dočkať, kedy sa nová sezóna začne. V momente, ako bola príležitosť prihlásiť sa do nového súťažného ročníka, neváhali sme a prihlásili sme sa. To, že sme boli prví, je len náhoda (úsmev). Teraz nám neostáva nič iné iba veriť, že sa už situácia okolo COVID-19 neskomplikuje a súťaž sa začne v auguste tak, ako to bývalo zvykom po iné roky,“ uviedol prezident OFK Sečovská Polianka Stanislav Svepeš. 
 
V klube veria, že v novej sezóne budú mať hráči a fanúšikovia nejeden dôvod na radosť, ako napr. v minulom súťažnom ročníku, keď po fantastickom obrate vyradili v Slovnaft Cupe OFK Tatran Bystré.
 
Ako sme naznačili, nad klubmi môže visieť Damoklov meč v podobe rizika, kedy nebudú schopné vykryť svoje nákladové položky. V Sečovskej Polianke boli na scenár so skromnejšími podmienkami pripravení už v zime. Mimochodom, na vedení OFK je inšpirujúce, že hoci v porovnaní s konkurenciou na piatoligovej úrovni pracovalo v jeseni s druhým najnižším rozpočtom, dokážu funkcionári ešte klásť dôraz aj na mládež a podporovať ju maximálnym spôsobom. „Ešte v závere minulého roka sme sedeli s vedením obce a padlo rozhodnutie, že bude iný systém financovania klubu, čo pre nás znamenalo menej obecných peňazí. S „tenším“ rozpočtom sme teda museli pracovať už v čase, kedy nikto z nás netušil, čo koronakríza spôsobí. Pre nás to teda nie je nová situácia. Vážil som si však, že hoci sme povedali hráčom, že budeme pracovať v skromnejších podmienkach, prejavili záujem dohrať sezónu v S. Polianke,“ dodal S. Svepeš. 
 
A-mužstvo má prvý tréning naplánovaný 5. júna, preto S. Svepeš ešte nechcel špekulovať o zložení kádra. Faktom je, že zo zahraničia sa vrátil Tomáš Hvozdík a po pôsobení v mládežníckych tímoch MFK Vranov sa do materského klubu vracia Tomáš Veliký. Odchod za prácou mimo Slovenska avizoval iba Roman Piskor, ktorý však prisľúbil, že naďalej chce ostať kmeňovým hráčom OFK a pokiaľ mu to povinnosti dovolia, rád na trávniku mužstvu pomôže. „Máme širokú základňu, pričom postupne začíname zbierať prvé ovocie v podobe práce s mládežou. Možno pre niektorých v šestnástich, sedemnástich bude ešte priskoro konfrontovať sa so seniorským futbalom, no ako sa hovorí, hodíme chlapcov do vody a budú musieť plávať. Samozrejme, súťaž si vyžaduje kvalitu, preto sa budeme snažiť udržať v tíme aj skúsenejších hráčov. Rozprávať sa o tom s nimi chceme na prvom tréningu, po ktorom uvidíme, či káder ešte doplníme alebo sa vydáme cestou, ako som už naznačil, s našimi mladými odchovancami,“ reagoval S. Svepeš. 
 

Vedenie OFK Sečovská Polianka využilo koronakrízu na to, aby rekultivovalo hraciu plochu.
FOTO: Instagram OFK Sečovská Polianka 
 
Napriek tomu, že športoviská, futbalové štadióny nevynímajúc, stíchli, v Sečovskej Polianke na ihrisko „prach“ nesadal, práve naopak. Stanislav Svepeš, Pavol Nemčík a Jakub Hatala odmakali pri rekultivácii trávnika desiatky hodín. Vďaka ich entuziazmu si budú môcť hráči vo všetkých vekových kategóriách užívať futbal na pravom zelenom koberci. „V prvom rade sme chceli dať do poriadku hlavne päťky, čo je problém asi na každom vidieckom ihrisku. To sa nám podarilo aj vďaka tomu, že sme šestnástky ohradili a zakázali tam vstup. S kosením nám pomáhala obec, ale pokutové územia sme kosili ručne, aby sme tráve dopriali oddych, nech naberie novú energiu. Našim problém je však to, že nemáme umelé zavlažovanie a ihrisko polievame improvizovane. Úprimne poviem, že v tomto smere ticho závidíme Sačurovu, Hencovciam, či Nižnému Hrušovu, kde už majú umelé zavlažovanie inštalované. Do budúcnosti by sme ho chceli zrealizovať aj my, preto verím, že sa to podarí, lebo by to bola naozaj veľká pomoc,“ zdôraznil S. Svepeš. 
 

V Sečovskej Polianke si v posledných rokoch dávajú záležať na klubizme, ku ktorému patrí aj história. Forma, akým ju prezident OFK Stanislav Svepeš odprezentoval na sociálnych sieťach, mala skvelú spätnú väzbu.
 
Hoci jarná časť bola zrušená a súťaž anulovaná, v Sečovskej Polianke si fanúšikovia, prostredníctvom facebookovej stránky a konta na Instagrame užívali futbalový drive aspoň návratmi do klubovej histórie. Keďže S. Svepeš vlastní archív regionálnych novín, sezónu po sezóne uverejňoval výsledky, komentáre a tabuľky. Vzácnym artiklom boli fotografie od trénerskej legendy Jozefa Makana, ktorý k ním pridal aj mená hráčov, súťaž a sezónu. „Už v minulosti som viackrát povedal, že u našich mladých chlapcov by sme chceli budovať klubizmus. Vidíme to aj v našej najvyššej súťaži, kde fanúšikovia dokážu vysypať zostavu FC Barcelona alebo Realu Madrid, ale vlastných hráčov často nepoznajú. Myslím si, že trh s informáciami o futbale je do istej miery presýtený a trošku sa vytráca záujem o to, čo máme doma. Som toho názoru, že v prvom rade by sme mali poznať históriu svojho klubu, lebo za každou partiou hráčov a funkcionárov sú konkrétne príbehy a zážitky. Mám spätnú väzbu, že keď sa mnohí pozreli na fotky, spomienky sa im vrátili. Verím, že i toto môže byť jeden z impulzov, aby sa ľudia v regiónoch vrátili k futbalu a na štadióny,“ dodal S. Svepeš. 
 

 

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!