V N. Kručove, Zámutove a Benkovciach mali záujem o testovanie cezpoľní

  • Obce
  • Dátum: 25.11.2020
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Počas uplynulého víkendu sa tretíkrát antigénovými testami testovalo aj vo ôsmich obciach vranovského okresu. Hoci počet testovaných osôb nedosiahol úroveň druhého a tretieho kola, opäť platilo, že pretestovať sa nechali aj ľudia, ktorí v nich trvalý pobyt nemajú.

Príkladom je Nižný Kručov. V obci k 20. novembru nezaznamenali ani jeden pozitívny prípad na COVID-19, ktorý by odhalil PCR test. Napriek tomu sa tu testovalo aj tretíkrát. V druhom kole otestovali 463 osôb a 10 boli pozitívni. V treťom kole sa nechalo otestovať 432 osôb a pozitívne výsledky vyšli u 7. Hoci si obec neviedla vlastné štatistiky, nie je vylúčené, že za percentom, kvôli ktorému sa testovalo opäť, sú cezpoľní obyvatelia z okolia. Naznačilo to štvrté kolo, pretože z 11 osôb, u ktorých antigénové testy ukázali pozitívny výsledok, nemala trvalý pobyt v Nižnom Kručove ani jedna. „Našou výhodou – nevýhodou je, že sme blízko okresného mesta, nečakalo sa u nás dlho, preto sa k nám prišli otestovať ľudia z Vranova, ale aj z iných obcí. V druhom a treťom kole sme si samostatné štatistiky neviedli. Keďže to robíme pre ľudí, nerozlišovali sme kto a odkiaľ prišiel. Až teraz som sa o to začal zaujímať a zistil som, že z 11 pozitívnych boli všetci cezpoľní,“ vysvetľoval starosta Nižného Kručova Ján Čaraba, ktorý by smerom k ďalším avizovaným kolám celoplošného testovania už uvítal, keby sa v rámci štatistík rozlišovalo, kde má testovaná osoba trvalý pobyt.

Naopak, Zámutov bol, spolu s Centrom sociálnej starostlivosti Ametyst v Tovarnom, vyhlásený ako jedno z dvoch ohnísk v okrese Vranov nad Topľou. Jedným z prijatých opatrení bolo zavedenie dištančného vzdelávania aj pre žiakov I. stupňa miestnej základnej školy, ktoré potrvá do konca novembra. V rámci štvrtého kola boli opäť v obci k dispozícii dve odberné miesta v kultúrnom dome a dome nádeje. Starosta Stanislav Duda nechal viackrát, i počas víkendu, vyhlásiť v obecnom rozhlase, že obyvatelia majú možnosť prísť otestovať sa antigénovými testami. „Už po prvom kole sme prijali viaceré opatrenia. Rovnako aj teraz som zintenzívnil prejazdy cez našu rómsku osadu a upozorňoval som predovšetkým našich mladších spoluobčanov na dodržiavanie opatrení. Viacerí prišli zo zahraničia a mysleli si, že ak inde sú opatrenia voľnejšie, tak to platí aj na Slovensku. Ani mne sa nenosí rúško ľahko, ale musíme byť spoločne zodpovední, aby sme mohli pokojne spať, pokojne chodiť do práce…, aby sa to šialenstvo konečne skončilo,“ pripomenul starosta Zámutova Stanislav Duda, ktorý v priebehu víkendu dostal viacero telefonátov od obyvateľov okolitých obcí, či sa môžu prísť preventívne otestovať. „Otestovať sa k nám mohol prísť každý, kto chcel. Akurát sme si viedli samostatné štatistiky, aby sme vedeli povedať, aká je situácia v našej obci a neskresľovali nám ju ostatní, ktorým však nemáme problém vyjsť v ústrety.“

Príkladom „turistiky“ spojenej s testovaním antigénovými testami sú tiež Benkovce. V prvom kole boli traja zo štyroch pozitívne testovaných cezpoľní a v druhom kole jeden z piatich. Počas ostatného víkendu otestovali 117 ľudí, z toho 59 z nich neboli „domáci“ a práve len u nich vyšli 2 pozitívne výsledky. „Viacerí naši občania pracujú v nemocnici, kde využili možnosť otetovať sa aj ich rodinní príslušníci, preto v našich štatistikách chýbali. Rovnako keby sa v druhom kole prišlo otestovať viac ľudí, tiež by to pomohlo k tomu, aby bolo naše percento nižšie,“ uviedla starostka Benkoviec Viera Pavlišková.

Napriek tomu, že celoplošné testovanie znamenalo pre samosprávy povinnosti navyše, v Benkovciach pristúpili ku každému z troch kôl konštruktívne. „Keďže otestovať sa mohol prísť ktokoľvek, brali sme to tak, že sme všetci Slováci a z toho dôvodu nám to neprekážalo. Chceme napomôcť k tomu, aby sa COVID-19 prestal šíriť, preto sme to, vrátane štvrtého kola, zvládli,“ zdôraznila V. Pavlišková.

Premiér Igor Matovič už oznámil, že Slovensko s celoplošným testovaním nekončí. Aj prvé kolo po pilotnom testovaní na Orave a v okrese Bardejov potvrdilo, že štát stále len zbieral skúsenosti a zásadný podiel na tom, že tento projekt dopadol z pohľadu organizácie úspešne, majú mestá a obce. „Prvé kolo nás, tak ako všetkých, prekvapilo. Bolo veľa zdrojov informácií, niektoré sa prekrývali a hlavne sa často menili, no poradili sme si s tým. Napr. v prvom kole sme improvizovali s rukavicami a chýbali nám aj niektoré veľkosti overalov. Pre ďalšie kolo sme ich už vo vlastnej réžii zabezpečili, aby všetko prebiehalo hladko a bez problémov,“ dodala V. Pavlišková.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!