V Hermanovciach nad Topľou a Bystrom spustili prírodné obecné klziská

  • Obce
  • Dátum: 13.01.2022
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Korčuliari v Hermanovciach nad Topľou a Bystrom majú radosť. Mrazivé počasie dovolilo spustiť obecné klziská.

V obidvoch obciach pomohli počasiu aj samosprávy. V Hermanovciach nad Topľou malo tradíciu korčuľovanie na ľadovej ploche situovanej na tečúcej vode, čo bolo často závislé od výšky jej hladiny. Starosta Martin Ivan však prišiel s efektívnejším riešením. Podmienky pre korčuliarov sa podarilo vytvoriť na asfaltovej ploche vedľa futbalového ihriska. „Mantinely tvorí klasické šalovacie debnenie, ktoré v priebehu roka už ani nedemontujeme. S príchodom mrazov natiahneme na asfalt geotextíliu, na ktorú dáme fóliu a zalievame,“ uviedol starosta Hermanoviec nad Topľou Martin Ivan.

So zalievaním pomáhajú obci miestni dobrovoľní hasiči, no M. Ivan nezabudol zdôrazniť, že pomocnú ruku každoročne podávajú pri prípravách a udržiavaní plochy rodičia, či partia miestnych hokejových nadšencov. V Hermanovciach nad Topľou začali so zalievaním v piatok a prví korčuliari sa korčuľovali v utorok. „Dnes večer (streda, pozn. red.) plochu pozametáme a ešte ju zalejeme jednou vrstvou, aby bola pripravená na víkend v ešte lepšej kvalite,“ dodal M. Ivan.


V Hermanovciach nad Topľou si mladí športovci hokejový zápas užívali.

Starosta Hermanoviec nad Topľou si uvedomuje práve dopady doby, kedy spoločenský a športový život utlmuje pandémia, preto s nástupom prvých mrazov v obci neváhali a pustili sa do zalievania klziska. „Na basketbalové koše sme namontovali osvetlenie, aby sa deti a mládež, pre ktorých to robíme v prvom rade, mohli korčuľovať aj po zotmení. Som presvedčený, že je našou povinnosťou vytvárať pre nich podmienky na zmysluplné trávenie času. Ako obec nás to pritom nestojí takmer nič. Vodu čerpáme z potoka a náklady na osvetlenie sú úplne zanedbateľné,“ vysvetľoval M. Ivan.

V závere minulého týždňa začali so zalievaním obecného klziska aj v Bystrom, kde taktiež spojila obec sily s dobrovoľnými hasičmi. Keďže samospráve sa podarilo na modernizáciu areálu získať dotáciu z Akčného plánu, podarilo sa vybudovať oporný múrik po obvode plochy, aby nevytekala voda a pribudli i nové mantinely. „Záujem našich ľudí o korčuľovanie je veľký. S nedočkavosťou sledujú, kedy budú môcť prísť a korčuľovať sa. Práve ich záujem nás taktiež motivoval k tomu, aby sme klzisko zmodernizovali a vytvorili také podmienky, aby sa v prípade, že nám bude priať mrazivé počasie, mohli korčuľovať, čo najdlhšie,“ reagoval starosta Bystrého Ľubomír Hreha.

Klzisko v Bystrom je pre verejnosť pripravené.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!