V grófskom parku v Tovarnom začali s vysádzaním lipovej aleje

  • Obce
  • Dátum: 29.04.2021
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Grófsky park v Tovarnom bude mať novú lipovú alej. Prvých desať líp vysadili spolu so starostkou obce Kvetoslavou Mižákovou žiaci miestnej základnej školy, ktorí týmto environmentálnym projektom pokračovali v aktivitách pri príležitosti minulotýždňového Dňa Zeme. Pripomenieme, že aj minulý týždeň sa miestni školáci zapojili do jarného upratovania v obci a okolí školy.

Keď minulý rok obec Tovarné v spolupráci s Lesmi SR, odštepný závod Sobrance začala v lesoparku s budovaním lesného náučného chodníka, starostka Kvetoslava Mižáková sa už vtedy pohrávala s myšlienkou vysadiť opäť na bývalej grófskej ceste alej. Kým v minulosti tam rástli agáty, teraz sa rozhodli pre lipy. „Keď tu lipy vyrastú, prispejú k záchrane biodiverzity. Veríme, že po rozkvitnutí prilákajú napr. včelstvo a najmä divé včely, ktorých je už teraz veľmi málo. Ako však vieme, včely znamenajú život, pretože ich funkcia v prírode je nezastupiteľná,“ uviedla starostka Tovarného Kvetoslava Mižáková.

Desiatimi lipami by sa to však skončiť nemalo. Ako prezradila K. Mižáková, alej by chceli vysadiť až po kataster Hudcoviec. Samospráva má zároveň v pláne v lesoparku postupne vybudovať kyslíkovú dráhu, označiť viaceré vzácne druhy stromov, či v spolupráci s deťmi zo základnej školy osadiť búdky pre vtáctvo. „Priblížiť chceme aj históriu lesoparku, pretože je spojená s našou obcou a rodom Barkóczyovcov,“ dodala K. Mižáková.

História grófskeho parku v Tovarnom je spätá s rodom Barkóczyovcov, ktorých kaštieľ obkolesoval lesopark. Z pôvodného zastúpenia drevín sa aj dnes zachovali 150 až 200-ročné stromy. Z viacerých druhov spomenieme dub letný a červený, borovica weymutová, duglaská tisolistá a zelená, jedľovec kanadský, gledičia trojtrňová alebo v školskom areáli dokonca zákonom chránený platan západný. Punc jedinečnosti miestnemu lesoparku dodáva aj fakt, že najbližších desať rokov bude v rámci hospodárskeho plánu Lesov SR zaradený medzi lesy osobitného určenia, čo znamená, že sa v ňom nebude môcť ťažiť drevo.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!