V Dlhom Klčove bude kultúre slúžiť amfiteáter s kapacitou takmer 800 ľudí

  • Obce
  • Dátum: 14.09.2021
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

V Dlhom Klčove požehnali nový amfiteáter. Slávnosť sa konala pri príležitostí Hornozemplínskych folklórnych slávností. Nový kultúrny priestor má kapacitu 770 divákov.

V Dlhom Klčove sa už takmer tri desaťročia organizuje celoštátna súťaž sólistov tanečníkov v ľudovom tanci Šaffova ostroha. Kultúrna a spoločenská udalosťou presahujúcou hranice obce, okresu, regiónu…

Inšpiráciou Šaffova ostroha

Predovšetkým práve tento status Šaffovej ostrohy bol impulzom k tomu, aby v obci vybudovali pre tanečníkov, hostí a publikum kultivované moderné zázemie. Po rekonštrukcii priestorov kultúrneho domu si v Dl. Klčove splnili aj ďalší sen, ktorým bola výstavba amfiteátra. „Na Šaffovu ostrohu chodí množstvo ľudí, vďaka čomu žije celá dedina. Počas víkendu, kedy súťaž prebieha, sa stretávajú ľudia nielen z našej obce, ale z celého regiónu, na čo nám už kapacitne kultúrny dom jednoducho nestačil,“ uviedla starostka Dlhého Klčova Ľubica Zubková.

Vhodný priestor na výstavbu amfiteátra bol od začiatku jasný – za kultúrnym domom. Otázkou ostávali financie, no po zaradení okresu Vranov nad Topľou v rámci Akčného plánu medzi najmenej regióny sa pohli ľady aj v tomto smere. Obec Dlhé Klčovo získala dotáciu 150 000 eur a obecné zastupiteľstvo schválilo sumu 65 000 eur.

Moderný kultúrny stánok

Pre organizátorov kultúrnych podujatí je dnes k dispozícii zastrešené javisko a šatne. Hľadisko má kapacitu 770 divákov s tým, že bola zrealizovaná predprípravu na namontovanie tieniacej techniky, ktorá zvýši komfort napr. počas horúcich letných dní. „Priestory amfiteátra sme prvýkrát využili pri celoplošnom testovaní,“ pripomenula Ľ. Zubková a pokračovala vo vymenovaní už kultúrnych akcií: „Dvakrát u nás vystúpilo divadlo KĽUD z Kladzian, pripravili sme akciu pre deti a letné kino. S gospelovou skupinou JONAH sme zorganizovali už tradičný koncert vďaky. Ostala som veľmi milo prekvapená, že prišli nielen naši ľudia, ale aj mnohí z okolia. Tým sa len potvrdilo, že verejnosť má o kultúru záujem, preto sme radi, že ju budeme môcť ponúknuť v moderných priestoroch nového amfiteátra.“

Požehnanie ako poďakovanie

Hoci amfiteáter bol využívaný od začiatku roka, slávnostného požehnania sa mu dostalo počas Hornozemplínskych folklórnych slávností, ktoré sa v obci konali prvýkrát. „Po minulé roky, resp. pred „koronou“ Šaffova ostroha kultúrne leto v okrese otvárala. Hornozemplínske folklórne slávnosti boli zase poslednou kultúrnou akciou na konci prázdnin. Keďže zatiaľ sa tento rok Šaffova ostroha zo známych dôvodov nekonala, o to viac sme sa tešili na tieto slávnosti, ktoré sme symbolicky využili na to, aby sme sa poďakovali za amfiteáter a požehnali ho, nech nám slúži dlhé roky,“ dodala s úsmevom Ľ. Zubková.

„Hornozemplínske“ po novom

Hornozemplínske folklórne slávnosti sa tento rok konali v inovatívnom formáte. Galaprogram 51. ročníka mal síce v nedeľu zázemie vo Vranove nad Topľou – v Mestskom dome kultúry. V sobotu však zavítali slávnosti do obcí Dlhé Klčovo, Soľ a Sečovská Polianka. Hoci prvotný nápad vznikol ako spontánna reakcia na kovidovú situáciu, táto myšlienka má potenciál, aby sa z nej stala tradícia a pozývací program sa konal v budúcnosti aj v iných obciach vranovského okresu. „Hornozemplínske folklórne slávnosti sú oslavou folklóru horného Zemplína. Keďže vieme, akú dobu žijeme, členovia folklórnych súborov a folklórnych skupín nemali počas roka veľa príležitosti prezentovať sa. No práve oni sú tí, ktorí udržiavajú ľudové tradície stále prítomné. Na jednej strane sme hľadali priestor, ako im umožniť vystúpiť. Zároveň sme Hornozemplínske folklórne slávnosti chceli ešte viac povýšiť do povedomia verejnosti. Potešilo ma, ako vedúci jednotlivých folklórnych skupín k tomu pristúpili. Verím, že sa z tejto myšlienky stane v budúcnosti tradícia,“ vysvetľovala riaditeľka Hornozemplínskeho osvetového strediska vo Vranove nad Topľou Martina Jurčová.

FOTO: archív obec Dlhé Klčovo/Tomáš Kočiš


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!