V Davidove posvätili farskú budovu s izbou mučeníka Vasiľa Hopka

  • Obce
  • Dátum: 23.05.2023
imrich.mako@vranovske.sk
Autor
FOTO: www.grkatpo.sk/Štefánia Feniková

Počas odpustovej slávnosti v Davidove posvätili bývalú farskú budovu, v ktorej je umiestnená pamätná izba biskupa a mučeníka Vasiľa Hopka. Svätú liturgiu za hojnej účasti veriacich koncelebroval s vladykom Petrom Rusnákom, apoštolským administrátorom Prešovskej archieparchie, protosynkel Bratislavskej eparchie Vladimír Skyba a kňazi pochádzajúci z Davidova.

Svätú liturgiu spevom doprevádzal zbor Chrysostomos pod vedením Anny Maťašovej z Vranova nad Topľou i miestna kantorka Oľga Hudacká. Na svojej webovej stránke o informovalo Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov.

Po privítaní starostom obce Jozefom Vaľkom privítal vladyku Petra, ako aj ostatných prítomných, miestny presbyter Štefan Kopčák, ktorý poukázal na silu svedectva a obety svätých a mučeníkov cirkvi. Rovnako vyzdvihol ich prínos pre budovanie viery cirkvi. Zároveň krátko predstavil históriu starobylej budovy zo začiatku 20. storočia i jej obnovu v roku 2019.

Budova bývalej gréckokatolíckej ľudovej školy, v ktorej učil neskorší účastník 2. svetovej vojny Ján Jacko Lysák, generál in memoriam, slúžila neskôr ako farský úrad. Práve táto budova bola svedkom veľkých chvíľ cirkvi, násilného odvedenia kňaza o. Juraja Bujňáka štátnou mocou v roku 1951, ale aj jeho návratu v roku 1968.

Práve za jeho pôsobenia prichádzal často do farnosti prešovský pomocný biskup a mučeník Vasiľ Hopko. V pamätnej izbe, v ktorej často osobne trávil čas, sa nachádzajú originálne artefakty z jeho života, písomnosti, fotografie, momentálne aj jeho osobné liturgické rúcho, väzenské šaty, kríž darovaný jeho rodákmi a iné vzácne predmety.

„Vladyka Peter v homílii poukázal na vieru, ktorá má vytrvať až do konca. Nestačia pekné obrázky z detstva, zo svätého prijímania, a potom, postupom času, u mnohých veriacich už viera upadá a stráca sa. Slová sv. Pavla „vieru som zachoval, beh som dokončil“, majú byť hlboko vryté ako veľký odkaz skutočného zápasu viery,“ citujeme z webovej stránky Gréckokatolíckeho arcibiskupstva Prešov.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!