V Čemernom prerobili autoservis na denné centrum pre seniorov

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Denné centrum namiesto autoservisu. Seniori vo vranovskej mestskej časti Čemerné sa dočkali nových zrekonštruovaných priestorov na Ružovej ulici.

„Hádam ani neexistuje také veľké ďakujem za to, že máme tieto nové priestory,“ usmiala sa vedúca denného centra pre seniorov v Čemernom Mária Artimová. A vie, o čom hovorí…

Dôchodcovia v Čemernom sa síce stretávali v priestoroch Domu kultúry, ale aj fakt, že tam nie je bezbariérový prístup, im ich spoločenský život neuľahčoval. V hre bolo viacero alternatív, kde by mohli nájsť nové zázemie. Rozhodnutie nakoniec padlo na mestské priestory, v ktorých bol v minulosti autoservis.

Vranovská radnica vyčlenila pre tento účel 100 000 eur. Vzhľadom k tomu, že v ostatnom období stúpli ceny stavebných materiálov, zabezpečovalo mesto rekonštrukciu prostredníctvom oddelenia údržby mestského majetku vo vlastnej réžii. „Vhodné priestory sme hľadali niekoľko rokov. Napriek tomu, že z nájmu pre autoservis, ktorý však v rodinnej zástavbe pôsobil rušivo, malo mesto určitý príjem, rozhodli sme sa tieto priestory prerobiť na denné centrum,“ vysvetľoval primátor mesta Vranov nad Topľou Ján Ragan.

Jedným z hlavných dôvodov pre umiestnenie denného centra do súčasných priestorov bol potenciál jeho okolia. Susedný rodinný dom si vie predstaviť J. Ragan zrekonštruovať napr. na dedinské múzeum, či dobudovať malý amfiteáter. Dnes je pridanou hodnotou parkovisko vo dvore a najmä už spomínaný bezbariérový vstup. „Priamo za budovou je záhrada, v ktorej je možné urobiť terasu alebo umiestniť prvky detského ihriska, aby tam mohli chodiť seniori aj so svojimi vnúčatami,“ uviedol J. Ragan.

Hoci denné centrum je prioritne určené pre aktivity seniorov, J. Ragan predstavil ďalšiu myšlienku. „Raz v týždni by tu mohli byť prítomní poslanci za mestskú časť Čemerné, ktorí by boli takto k dispozícii občanom,“ ponúkol J. Ragan.

V dennom centre evidujú 150 registrovaných členov. M. Artimová obavu o nedostatok aktivít v nových priestoroch nemá. „Stretávame sa veľmi radi, a to pri rôznych príležitostiach. Radi spomíname, zaspievame si a hoci sme starší, radi si tiež zatancujeme. Ani si neviete predstaviť, aký plamienok ožil v mojom vnútri,“ dodala M. Artimová.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!