V areáli ZŠ Lúčna začali s prekrývaním ihriska s umelou trávou

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Sen futbalových a športových talentov v Základnej škole Lúčna sa stáva realitou. Stavebné práce na prekrytí ihriska s umelou trávou by mohli byť ukončené do konca tohto roka.

Krytá hala v areáli ZŠ Lúčna bude na území Prešovského a Košického kraja unikátnym športoviskom. Podobné haly totiž existujú, aj to v súkromných rukách, na Slovensku iba v Korni pri Žiline a v Púchove.

Príbeh prekrytia umelej trávy v ZŠ Lúčna dostal kľúčový impulz v novembri 2019, kedy vláda SR na svojom výjazdovom rokovaní v Slavošovciach schválila dotáciu 1 000 000 eur pre mesto Vranov nad Topľou. Ďalších 200 000 eur získala samospráva z Prešovského samosprávneho kraja a 400 000 doplatí mesto z vlastných financií, ktoré získa z úverových zdrojov.

Primátor Ján Ragan vysvetlil, že túto investičnú akciu pripravovali takmer dva roky, pod čo sa podpísala technická náročnosť stavby, ako aj zdĺhavé verejné obstarávanie. Napriek tomu, že hala by mala byť odovzdaná do užívania do konca tohto roka, radnica, i vzhľadom na nevyspytateľnosť súčasnej doby spojnej s kovidom, vykomunikovala výnimku. „Komunikovali sme s Ministerstvom financií SR a podarilo sa nám dohodnúť, že v súvislosti s kovidom nám budú tolerovať, ak by sme stavbu do konca roka nedokončili. Nechali sme si priestor na prípravu a odovzdanie staveniska, ale v týchto dňoch sa už stavebné práce začali, pričom pevne verím, že budú prebiehať podľa dohodnutého harmonogramu,“ dodal Ján Ragan.

Špecifikom stavby je, že umelý povrch ihriska s rozmermi 50 x 60 metrov nebude počas výstavby odstránený. Ako uviedol zástupca zhotoviteľskej firmy Peter Ščotka, s podobnými projektami majú skúsenosti, preto ak ich nič „neprekvapí v zemi“, halu by mohli odovzdať do užívania ešte v tomto roku. „Celú konštrukciu, ktorá pôjde zo spodnej stavby, budeme montovať mimo ihriska. Po obvode sme ho len zakryli, aby sme ho pri vŕtaní pilotov nepoškodili. Keďže rozpon je 50 metrov, budeme prekrytie realizovať cez mobilné žeriavy,“ vysvetlil Peter Ščotka.

Jednou z vlajkových lodí Základnej školy Lúčna je projekt športových tried so zameraním na futbal. V trinástich športových triedach sa na 1. a 2. stupni pripravujú futbalové talenty, z ktorých sa už viacerí objavili v regionálnom, či národnom reprezentačnom výbere. Práve vytvorenie moderného zázemia pre ich ďalší športový rast bolo motiváciou, prečo vedenie školy začalo na tomto projekte pracovať. Jeho zásadnou pridanou hodnotou je, že kvalifikovaní tréneri budú môcť realizovať tréningový proces v celoročne konštantných podmienkach. „Ukazuje sa potreba, že ak chceme robiť futbal kvalitne a naďalej vychovávať reprezentantov, musíme im k tomu vytvoriť adekvátne zázemie. Halu budú využívať žiaci nielen dopoludnia v rámci športovej prípravy, ale aj popoludní počas tréningového procesu. No najpodstatnejšie je, že k dispozícii bude pre športovcov, vrátane zápasov a turnajov, celoročne, za každého počasia,“ zdôraznila riaditeľka ZŠ Lúčna Blažena Matisová.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!