Mladí umelci premenili nudný múr pri Kauflande na pestrofarebnú dominantu

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Mladí to poriadne natreli reťazcu. Týmto dvojzmyselným sloganom uviedol Kaufland Slovensko video, ako sa skupina mladých umelcov Natretoprojekty – Natreto vyhrala s oporným múrom pred jeho predajňou vo Vranove nad Topľou.

Na úvod trošku histórie. Na to, aby mohla byť postavená vo Vranove nad Topľou predajňa Kauflandu na súčasnom mieste, ako jeden z krokov bolo potrebné vyrovnať svahovitý terén. Z toho dôvodu musel byť postavený viac ako 200 metrov dlhý a 5 metrov vysoký oporný múr. „Prvotný podnet pre originálny nápad prišiel od pani riaditeľky filiálky Kaufland vo Vranove nad Topľou. Múr bol podľa jej slov vizuálne neatraktívny, preto prišla s myšlienkou pretvoriť ho na netradičné fasádne umenie,“ vysvetľuje Kaufland, ako sa táto idea zrodila.

V Kauflande sa tejto myšlienky okamžite chytili, pretože keď sa spojí chuť vytvoriť niečo netradičné s tvorivou energiou mladého pouličného umenia, môže vzniknúť nápad, ktorý zaujme pozornosť, a to nielen mladej „cieľovky“.

Na uvedenie tejto myšlienky a netradičného nápadu do života oslovil Kaufland skupinu Natreto Projekty – Natreto. Mladý kreatívny team pod vedením Viktora Fehera navrhol kresbu, ktorá dokopy vytvorila kompozíciu z pestrofarebných objektov na bielom pozadí. „Celok pôsobí ako mozaika, pričom zvolená estetika je hravá, v detailoch ilustratívna a veselá. Mozaiku vypĺňa kompozícia úplne bežných produktov v abstraktnej, ilustratívnej forme, v detaile doplnená o brand spoločnosti,“ vysvetľuje Kaufland.

Skupinu Natretoprojetky – Natreto tvoria profesionálni maliari a umelci s vysokoškolským vzdelaním. Snahou členov skupiny je, aby každá ich práca bola jedinečným umeleckým dielom. To sa v prípade vranovského Kauflandu naozaj vydarilo, pretože pôvodne nudný oporný múr premenili na pestrofarebnú dominantu, ktorú dnes mnohí využívajú aj ako fotostenu. „Sme dobrodruhovia. Každý projekt je pre nás nová výzva – šanca priblížiť sa k dokonalosti,“ predstavujú sa členovia skupiny Natretoprojetky – Natreto.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!