VYŠEHRAD: FYLM valcuje český (a nielen český) futbal satirickým tornádom

  • Dátum: 24.05.2022 / 06:22
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

VYŠEHRAD: FYLM je nočnou morou funkcionárov, rozhodcov, aj hráčov. Ak ktokoľvek, koho si vzal Jakub Štáfek na paškál, nemá zmysel pre nadhľad, neprekvapilo by nás, keby ho po satirickom tornáde museli kriesiť.

Českým futbalom sa prehnalo viacero úplatkárskych škandálov. Niektorí futbalisti prispeli promile za volantom, či dílovaním drog. Na toto všetko reagoval Jakub Štáfek, ktorý si zároveň zahral hlavnú úlohu, nekompromisne. Keďže seriál sa stal kultovým, celovečerný film sa pýtal akosi sám.. „Pôvodne som ani v seriáli nechcel hrať. Moje ambície boli, že to budem celé režírovať a produkovať. Nakoniec sme však zistili, že nikto nevie tak dobre hrať futbal ako ja (smiech). Tak som teda musela aj hrať,“ uviedol v rozhovore pre webnoviny.sk Jakub Štáfek.

Július Lavický, zarytý Sparťan, ktorý skončí v provinčnom Vyšehrade, je prototypom hráča zosobňujúcim všetky predsudky voči futbalistom, aké kedy na ich adresu odzneli. Štáb, ktorý pracoval na seriáli a potom aj na filme, sa neštítil ničoho a výsledok baví dokonalým spôsobom. „Keď sme písali scenári, prešli sme si s ľuďmi od futbalu kolo rozhovorov a urobili sme si z toho všetkého rešerše. Takže my hovoríme, že sme taká rozprávka pre dospelých inšpirovaná skutočnými udalosťami, ale vieme, že realita je koľkokrát ešte horšia. To, čo diváci uvidia vo filme, tak to sú scény, ktoré sa futbalistom a ľuďom vo futbalovom prostredí naozaj stali,“ pokračoval pre webnoviny.sk J. Štáfek.

Vo „fylme“ sa dokonca predstaví celá plejáda bývalých skvelých českých reprezentantov na čele s Tomášom Rosickým, Jánom Kollerom, či Vladimírom Šmicerom. „Nikoho sme nemuseli presviedčať. Všetkých chlapcov poznám. Za prvé nám fandili už pri seriáli a za druhé boli zvedaví ako to funguje pri natáčaní celovečerného filmu. Najviac priestoru vo filme má Tomáš Rosický. Bol jediný z futbalistov, ktorému sme posielali scenár, a decentne sme mu upravovali jeho úlohu, aby sa cítil komfortne. On chcel, aby sme do českého futbalu trochu rýpali a dal nám v tom zelenú,“ vysvetľoval J. Štáfek.

Aktuálnu ponuku Kina Mladosť nájdete na www.kulturavranov.sk a alebo na facebookovej stránke Kino Mladosť Vranov nad Topľou.

Premietanie v kine Mladosť Vranov nad Topľou finančne podporil Audiovizuálny fond.

VYŠEHRAD: Fylm

Réžia: Martin Kopp, Jakub Štáfek. Hrajú: Jakub Štáfek, Jakub Prachař, Ondřej Pavelka, Jiří Ployhar, Šárka Vaculíková, Věra Hlaváčková, Jaromír Bosák, Veronika Khek Kubařová, David Prachař, Ivana Chýlková, Jaroslav Plesl, David Novotný, Ladislav Hampl.

Vstupenky si môžete zakúpiť:

25. máj 2022 o 19.30 hod.

26. máj 2022 o 19.30 hod.

 

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!