Steven Spielberg povýšil muzikál West Side Story na nový filmový level

  • Dátum: 20.01.2022 / 08:04
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Jeden z najslávnejších muzikálov West Side Story opäť „ožil“ na filmovom plátne. Režisérsky je pod filmovou adaptáciou pôvodného predstavenia na Broadwayi z roku 1957 podpísaný Steven Spielberg.

Keď bol West Side Story uvedený prvýkrát na Broadwayi, zmenil pohľad na prístup k muzikálom! To, čo sa vtedy odohralo na divadelných doskách, napísal sám život. A ľudia túto úprimnosť ocenili! Vďaka tomu sa jeho posolstvo zapísalo nielen do divadelných dejín. Fenomenálne dielo vytvoril choreograf Jerome Robbins podľa scenára Arthura Laurentsa. Hudbu zložil Leonard Bernstein.

Dej sa odohráva v päťdesiatych rokoch v etnicky premiešanej newyorskej štvrti Upper West Side. Príbeh pripomínajúci osudy Rómea a Júlie torpéduje rivalita medzi dvoma tínedžerskými pouličnými gangmi Jets a Sharks, ktoré reprezentujú prisťahovalecká skupina z Portorika a potomkovia prisťahovalcov z Európy.

Keď sa Tony, člen Jets, zamiluje do Marie, sestry Bernarda, lídra Sharks, roztáča sa kolotoč romantických scén, z ktorých zároveň každá otvára ďalšiu a ďalšiu otázku, či sa im dostane požehnania…

Úlohu Marie vo filmovej adaptácii West Side Story stvárni mladučká, no úžasne talentovaná Rachel Zegler, pre ktorú svet muzikálu nie je žiadnou novinkou. Zaujímavosťou je, že rolu Marie stvárnila už počas štúdia na hereckej škole a po zhladnutí filmu vám bude okamžite jasné, prečo spomedzi 30 000 uchádzačiek vybrali práve Rachel.

Skvelé herecké výkony. Skvelé tanečné výkony. A k tomu nesmrteľné melódie „Maria“, „Tonight“, „Somewhere“ alebo „I Feel pretty“ vtiahnu divákov do deja absolútne noblesným spôsobom.

Kritika nešetrí komplimentami ani na režiséra Stevena Spielberga, ktorý preukázal úctu originálu tým, že do príbehu nevstupoval vlastnými fabuláciami. Zároveň ho spracoval pre filmové plátno s majstrovstvom jemu vlastným a len podčiarkol dokonalosť zážitku, ktorý na vás čaká v kine.

„Pred týmto filmom mám z celej svojej kariéry asi najväčší rešpekt. West Side Story je určite najlepšia hudba, aká bola napísaná pre divadlo a ktorú všetci poznáme. Je to až desivé, keď sa máte pozrieť na také veľdielo inými očami a inou vnímavosťou a zároveň sa nespreneveriť asi najlepšej divadelnej hudbe. Som presvedčený, že výborné príbehy by sa mali rozprávať stále znova a znova, sčasti aj preto, aby odrážali iné perspektívy a momenty v čase produkcie. West Side Story znamená veľa pre veľa ľudí a ja som nadšený, že mu môžem vdýchnuť nový život a podeliť sa oň s novým publikom,“ uviedol Steven Spielber.

Aktuálnu ponuku Kina Mladosť nájdete na www.kulturavranov.sk a alebo na facebookovej stránke Kino Mladosť Vranov nad Topľou.

Premietanie v kine Mladosť Vranov nad Topľou finančne podporil Audiovizuálny fond.

Od 10.1.2022 platí režim OP – OČKOVANÍ/PREKONANÍ. Maximálny počet divákov na jedno predstavenie je 100. V interiéri je povinnosť zakryť si dýchacie cesty respirátorom FFP2! Taktiež je zákaz konzumovať nápoje a jedlá.

West Side Story

Réžia: Steven Spielberg, Tony Kushner. Hrajú: Ansel Elgort, Rachel Zegler, David Alvarez, Ariana DeBose, Rita Moreno, Corey Stoll, Brian d’Arcy James.

Vstupenky si môžete zakúpiť:

21. január 2022 o 16.30 hod.

22. január 2022 o 19.30 hod.

23. január 2022 o 19.30 hod.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!