Severan Roberta Eggersa mení pohľad na spracovanie historického eposu

  • Dátum: 20.04.2022 / 03:05
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Režisér Robert Eggers potvrdil, že patrí do absolútnej TOP skupiny súčasných režisérov. Jeho Severan v hlavnej úlohe s Alexandrom Skarsgårdom, ktorého vo Švédsku vyhlásili päťkrát za najsexi muža, posúva autenticitou divácke očakávania od historického eposu o poriadny krok ďalej.

Príbe, ktorým sa inšpiroval aj Wiliam Shakespeare pri písaní Hamleta, je drsným volaním po pomste. Keď Amleth príde kvôli zrade o otca, i strechu nad hlavou, vyhlási vendetu každému, kto ho pripravil o rodinu a šťastnú budúcnosť.

Tu sa klasika končí a na scénu nastupuje Robert Eggers…

Tak ako dokázali Vikingovia premeniť sever Európy na neľútostnú krajinu, pristúpil k zobrazeniu reality aj on. Tam, kde by iní volili filmársky diplomatickejšiu cestu, ide naplno. Popri hercoch ako Anya Taylor-Joy, Nicole Kidman, Ethan Hawke, Willem Dafoe, Claes Bang, či Björk odviedol skvelú prácu aj jeho dvorný kameraman Jarin Blaschke. Ako píše kritika, záverečný súboj v prostredí islandskej sopky by mal vojsť do učebníc!

Severan však nie je prvoplánový. Hĺbku ponúka v mytologických snových výjavoch, ktoré sú dôležitou súčasťou a podstatou vikingských tradícií. Zážitok z celkového diela navyše znásobuje hudba od Robina Carolana a Sebastiana Gainsborougha. Napriek tomu, že sa objavujú aj prirovnania k Barbarovi Conanovi, vnímavý divák má stále dosť príležitostí nechať voľný priebeh silným emóciám a vlastnému interpretačnému talentu.

Robert Eggers pritom nikdy nechcel nakrútiť film o Vikingoch. Podľa jeho slov ich považoval za násilníckych hrôzostrašných surovcov, na ktorých nie je nič zaujímavé. Názor zmenil v roku 2015, keď sa s manželkou vybrali na Island, ktorý ho nadchol ako epická a ohromujúca krajina. „Potom som začal premýšľať o Vikingoch a dozvedal som sa, čo skutočne existovalo v prvých desaťročiach 10. storočia v Škandinávii. Našiel som plnohodnotnú a komplexnú civilizáciu s nádherným umením, kultúrnou a náboženskou fúziou, vyspelou technológiou, prepracovanými zvykmi a kódexmi cti a spravodlivosti. Vedel som, že sa musím pokúsiť nakrútiť film o Vikingoch,” vysvetlil Robert Eggers, ktorý pri písaní scenára, aj počas nakrúcania veľmi úzko spolupracoval s radom historikov špecializujúcich sa na vikingskú éru.

Robert Eggers presvedčil filmami Čarodejnica, či Maják. Severanom pridal k svojmu menu ďalšiu hviezdu, čím si upevnil povesť jedného z najvýraznejších režisérov dneška.

Aktuálnu ponuku Kina Mladosť nájdete na www.kulturavranov.sk a alebo na facebookovej stránke Kino Mladosť Vranov nad Topľou.

Premietanie v kine Mladosť Vranov nad Topľou finančne podporil Audiovizuálny fond.

SEVERAN

Réžia: Robert Eggers. Hrajú: Alexander Skarsgård, Anya Taylor-Joy, Nicole Kidman, Ethan Hawke, Willem Dafoe, Claes Bang, Björk.

Vstupenky si môžete zakúpiť:

20. apríl 2022 o 19.30 hod.

24. apríl 2022 o 19.30 hod.

27. apríl 2022 o 19.30 hod.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!