Rekonštrukcia okupácie predstaví 21. august cez unikátne súkromné zábery

  • Dátum: 14.11.2021 / 07:12
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Kino Mladosť vo Vranove nad Topľou uvedie 17. novembra dokumentárny film Rekonštrukcia okupácie. Autorom je český dokumentarista Jan Šikl, ktorý zozbieral unikátne nezverejnené zábery z 21. augusta 1968.

Scenárista a režisér Jan Šikl vyhľadáva a zhromažďuje amatérske filmové zábery zo súkromných archívov od 90. rokov. Cez zašlé a vyblednuté osudy rodín, či celuloidové ozveny slávnostných i každodenných chvíľ sa dostal k záberom zachytávajúcim inváziu vojsk Varšavskej zmluvy do bývalého Československa.

Materiál zbieral tri roky. Výzvu, aby mu ľudia posielali zábery zo súkromných archívov, zverejnil v televízii. Spätná väzba ho prekvapila, pretože dostal viac ako tisíc svedectiev, ktorými sa začal postupne, ako to povedal, prehryzávať. „Dovtedy som mal z augusta dva alebo tri kotúče, a bola to pre mňa veľká vzácnosť. Zrazu sa mi ozývali ľudia, dali mi do ruky film a povedali – to som na natočil ja. Pre mňa, ako pre zberateľa, to malo obrovskú cenu. Z mnohých materiálov cítite, že kameraman sa bál, pretože sa schováva za kandeláber. Na začiatku som mal strach, že tieto materiály nepôjde dávať vedľa seba, ale ide to. Veľmi dobre si totiž rozumejú,“ uviedol v rozhovore pre Český rozhlas Jan Šikl.

V čase, kedy vojská Varšavskej zmluvy vstúpili do vtedajšej Československej socialistickej republiky, mal Jan Šikl 11 rokov. „Keď sme vstupovali do Balbínovej ulice, pred rozhlasom niekto spustil paľbu zo samopalu. Mama nás chytila a bežali sme naspäť domov. V priebehu ďalších dňoch som už do ulíc mohol. Veľmi zreteľne si pamätám emóciu, ktorá bola všadeprítomná,“ zaspomínal si J. Šikl.

Zábery nik – až do 21. augusta 2021, kedy film odpremiéroval na festivale v Karlových Varoch – nevidel. Rekonštrukcia okupácie je filmovým dobrodružstvom skutočne archeologického charakteru, v ktorom sa anonymné tváre menia na plnokrvných svedkov augustových dní.

Dokumentárny film Rekonštrukcia okupácie ponúka oveľa viac, ako len zhrnutie faktov z 21. augusta 1968. Oslovení ľudia autenticky odkrývajú svoj pohľad na toto obdobie. Tým, že diváka vpúšťajú často do vlastného svedomia, získava verejnosť absolútne úprimný obraz o tejto udalosti.

Aktuálnu ponuku Kina Mladosť nájdete na www.kulturavranov.sk a alebo na facebookovej stránke Kino Mladosť Vranov nad Topľou.

Premietanie v kine Mladosť Vranov nad Topľou finančne podporil Audiovizuálny fond.

Od 1. novembra 2021 platí režim iba OČKOVANÍ. V interiéri je povinnosť zakryť si dýchacie cesty respirátorom FFP2! Taktiež je zákaz konzumovať nápoje a jedlá.

Vstupenky si môžete zakúpiť:

17. november 2021 o 19.30 hod.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!