Pozvánka na 12. ročník regionálneho festivalu Jeden svet 2021 vo Vranove

  • Dátum: 08.09.2021 / 02:49
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

OZ KOMPA.s a Hornozemplínske osvetové stredisko vo Vranove nad Topľou pozývajú ma regionálny festival dokumentárnych filmov JEDEN SVET.

PROGRAM 12. ročníka:

Štvrtok 9.9.2021

17.00 hod.Autoportrét (Nórsko 2020, 80 min.)

Réžia: Katja Hogset, Margreth Olin, Espen Walin

Fotografka svetového formátu Lene Marie Fossen trpí anorexiou. Jesť prestala, keď mala desať. Prostredníctvom svojej otvorenej a úprimnej tvorby sa usiluje poukázať na hanbu spájanú s anorexiou a čeliť svojej chorobe. Autoportrét zobrazuje cestu a boj Lene Marie. „Kiežby sa dalo začať opäť jesť lusknutím prstov.“ – Lene Marie mala iba tridsaťtri rokov, keď v októbri 2019 zomrela. Film si však stihla pozrieť spolu s rodičmi a priala si, aby sa dostal do celého sveta.

19.00 hod. – Neviditeľná (Slovensko, Česko, Dánsko, USA 2020, 87 min.)

Réžia: Maia Martiniak

Tri príbehy žien vo filme Neviditeľná sú doplnené tromi pôrodmi. Cez ne sa nám otvára priestor na prienik do reality pôrodov na Slovensku a v Dánsku a možnosť pochopiť tak udalosti, ktorým čelili Melody, Stella a Lucia. Obrazne sa nám otvárajú dvere, aby sme pochopili zložitosť témy pôrodnej traumy a nevyhnutnosť zmeny postoja zdravotníckeho systému a spoločnosti voči žene ako rodičke. Vidíme potrebu vytvoriť priestor na zmenu a rešpektovať základné ľudské práva ženy.

20.40 hod. – Jaskyňa (Dánsko, Nemecko, Francúzsko, Spojené kráľovstvo, USA, Katar, Sýria, 2019, 107 min.)

Réžia: Feras Fajjad

Nominant na Oscara Feras Fayyad („Poslední muži v Aleppe“) prináša svojim silným novým dokumentom neochvejný príbeh sýrskej vojny. Pre obkľúčených civilistov leží nádej a bezpečie v priestoroch podzemnej nemocnice známej ako jaskyňa, kde pediatrička a vedúca lekárka doktorka Amani Ballourová a jej kolegine Samaher a doktorka Alaa požadovali svoje právo pracovať rovnocenne po boku svojich mužských náprotivkov, pracujúc spôsobom, ktorý by bol nemysliteľný v represívne patriarchálnej kultúre, ktorá existuje vyššie. V nadväznosti na ženy, ktoré zápasia s denným bombardovaním, chronickým nedostatkom dodávok a stále prítomnou hrozbou chemických útokov, predstavuje „Jaskyňa” strhujúci portrét odvahy, odolnosti a ženskej solidarity.

Piatok 10.9.2021

17.00 hod. – Vitajte v Čečensku (USA, 2020, 107 min.)

Réžia: David France

Od roku 2017 viedol čečenský tyranský vodca Ramzan Kadyrov zvrhlú operáciu na „očistenie krvi“ Čečencov LGBTQ a dohliadal na vládnu kampaň zameranú na ich zadržanie, mučenie a popravu. Bez pomoci Kremľa a iba slabého globálneho odsúdenia berú aktivisti veci do svojich rúk. David France vo svojom novom dokumente využíva pozoruhodný prístup k anonymite, aby odhalil toto zverstvo a vyrozprával príbeh mimoriadnej skupiny ľudí, ktorí čelia zlu.

 19.00 hod. – básnik Ľuboš Bendzák – predstavenie knihy „Práce a dni“

 19.20 hod. Sídliskové vtáčatá (Švédsko/Veľká Británia, 2019, 90 min.)

Réžia: Ellen Fiske, Ellinor Hallin

Film Sídliskové vtáčatá je plný frustrácie jednej generácie Škótov sklamaných prísľubmi spoločnosti. Očami Gemmy, budúcej matky, stojacej na prahu dospelosti, sledujeme upadajúce oceliarske mesto. Na mieste, kde máte iba dve životné vyhliadky –„buď vás nabúchajú, alebo zavrú do väzenia“ –, bojuje Gemma v násilnom prostredí, ktoré ju obklopuje, o kúsok nehy a porozumenia.

Sprievodné podujatia:

Natália Vesma – fotografia

Slavomír Durkaj – Manipulatívna fotografia

Zmena programu vyhradená!

TITULNÁ FOTO: maiamartiniak.com

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!