KINO MLADOSŤ: Kvôli animáku Buzz Lightyear navštívili tvorcovia NASA

  • Dátum: 17.06.2022 / 09:38
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Hrdina série Toy Story vesmírny strážca Buzz má vlastný animák. Tvorcovia novej komédie z dielne Pixaru dokonca navštívili NASA, aby sa mohli vyhrať s detailmi. Akčné vesmírne dobrodružstvo si vypýtalo kladné recenzie za vizuál, humor, aj hĺbku, pretože prekonáva stereotypy, čím posúva hranice v kinematografii opäť ďalej.

Animovaná komédia Buzz Lightyear láka síce v prvom rade do kín detského diváka, ale jeho piliere nie sú postavené iba na dobrodružnej fantázii. Napr. hlavný hrdina má meno po skutočnom astronautovi Edwinovi Aldrinovi s prezývkou Buzz, ktorý bol po Neilovi Armstrongovi druhým človekom, ktorý vstúpil na povrch Mesiaca. Partia tvorcov zo štúdia Pixar sa nechala inšpirovať dokonca reálnymi skafandrami používanými v NASA, špeciálne tými, ktoré používali členovia misie Apollo 11. „Chceli sme, aby bol tento film oddelený od Toy Story. Mysleli sme naň skôr ako na prológ a chceli sme tiež, aby bola snímka viac filmová. Aj preto sme sa stretli s astronautmi, ktorých sme sa mohli čokoľvek opýtať. Previedli nás a išli sme aj do pôvodného riadiaceho centra misie a výcvikových leteckých simulátorov, kde sa astronauti pripravujú do vesmíru,” vysvetľovali tvorcovia animáku Buzz Lightyear.

A čo dej? Príbeh začína, keď sa vesmírny strážca Buzz Lightyear a jeho veliteľka Alisha Hawthornová s posádkou viac ako tisíc vedcov a technikov vracajú domov zo svojej poslednej misie. Približne 4,2 milióna svetelných rokov od Zeme im senzor signalizuje blízkosť neprebádanej, ale na zdroje potenciálne bohatej planéty. Buzz vydá rozkaz presmerovať ich prieskumnú loď na močaristú planétu s agresívnymi lianami a obrovskými rojacimi sa chrobákmi. Snaha o rýchly odlet sa však náhle nešťastne zvrtne a vyvrcholí haváriou, ktorá zničí palivový článok. Buzz, Alisha a celá ich posádka uviaznu na nie príliš prívetivej planéte…

Aktuálnu ponuku Kina Mladosť nájdete na www.kulturavranov.sk a alebo na facebookovej stránke Kino Mladosť Vranov nad Topľou.

Premietanie v kine Mladosť Vranov nad Topľou finančne podporil Audiovizuálny fond.

Buzz Lightyear

Réžia: Angus MacLane. Hrajú: Chris Evans.

Vstupenky si môžete zakúpiť:

17. jún 2022 o 17.00 hod.

18. jún 2022 o 17.00 hod.

19. jún 2022 o 17.00 hod.

24. jún 2022 o 17.00 hod.

25. jún 2022 o 17.00 hod.

26. jún 2022 o 17.00 hod.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!