KINO MLADOSŤ: Hoax o teroristickom útoku? Skôr komédiu Keby radšej horelo

  • Dátum: 19.06.2022 / 09:06
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Čo dokáže spôsobiť hoax dobrovoľným hasičom? Odpoveď ponúka česká komédia Keby radšej horelo. Film režiséra Adama Kolomana Rybanského mal svetovú premiéru na prestížnom filmovom festivale Berlinale.

Dobrovoľní hasiči boli, sú a vždy budú správnymi chlapmi na správnom mieste. V novej českej komédii Keby radšej horelo však nie je pre nich výzvou, ktorej musia čeliť, požiar.

Standa a Bróňa sú dobrovoľní hasiči v malej dedine. Hoci sa nešikovný Standa teší na skoré narodenie syna, jeho starší kamarát Bróňa, ktorý je pre Standu vzorom, už nemá radosť zo života, pretože mu nedávno zomrela manželka. Veci sa začnú meniť v momente, keď počas jarmoku narazí dodávka do fontány. Vodič utečie skôr, než si ho niekto všimne. Ľudia sú presvedčení, že ide o teroristický útok… „Film je o tom, ako sa šíria poplašné správy a ako sa ľudia po ich vypočutí správajú. Ja hrám jednu z mála rozumných postáv, ktorá si uvedomuje, že to všetko je vlastne úplný nezmysel,“ vysvetlila herečka Anna Polívková.

Napriek tomu, že scenár konfrontuje denzinformačnú scénu cez humor a satiru, ľudí, ktorí veria hoaxom, nehádžu cez palubu. „Pre mňa je úplne zásadné nesúdiť a nezosmiešňovať ľudí s odlišnými názormi, ale ich, naopak, pochopiť. Základom môjho filmu je snaha porozumieť zmýšľaniu ľudí, ktorí si svoje názory utvárajú pod vplyvom strachu, xenofóbie, populizmu, či rozličných dezinformácií. A toto všetko pandémia za posledné roky ešte zosilnila,“ reagoval režisér Adam Koloman Rybanský.

Česká kinematografia je silná v komédiách z dedinského prostredia. Adam Koloman Rybanský zvolil podobný spôsob ako napr. Zdeněk Troška pri legendárnej trilógii Slnko, seno… Herecké úlohy zveril aj domácim nehercom. Dodáme, že komédia sa nakrúcala na Morave, prevažne v obci Chvalnov-Lísky. „Natáčanie bolo krásne po všetkých stránkach. Štáb a jeho pripravenosť a k tomu všetci ľudia v Chvalnove… Mal som pocit, že nás tam majú dokonca radi,“ zaspomínal si Miroslav Krobot a Michal Isteník so smiechom dodal: „Bolo tam nádherne. Všade veľa slivovice!“

Aktuálnu ponuku Kina Mladosť nájdete na www.kulturavranov.sk a alebo na facebookovej stránke Kino Mladosť Vranov nad Topľou.

Premietanie v kine Mladosť Vranov nad Topľou finančne podporil Audiovizuálny fond.

Keby radšej horelo

Réžia: Adam Koloman Rybanský. Scenár: Adam Koloman Rybanský, Lukáš Csicsely. Hrajú: Michal Isteník, Miroslav Krobot, Anna Polívková, Vladimír Škultéty, Jiří Vymětal, Martin Šesták, Václav Hrzina, Marek Pospíchal, Albert Čuba, Barbora Hladíková.

Vstupenky si môžete zakúpiť:

19. jún 2022 o 19.30 hod.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!