KINO MLADOSŤ: Hádkovci rozhádajú skvelú komédiu natočenú v jednom byte

  • Dátum: 16.07.2022 / 08:52
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Nová česká komédia Hádkovci je svojim spôsobom nekompromisným zrkadlom vzťahov, ktorým dodá dynamiku situácia – hra o rodinné dedičstvo. Scenár so skvelým textom však pobaví. A pobaví o to viac vďaka výborným hereckým výkonom Jakuba Prachařa, Sandry Novákovej, Hyneka Čermáka, Jitky Čvančarovej, či Ondřeja Pavelku.

Dvaja bratia, ich manželky, otec bratov a ich sestra v jednom byte. Charaktery pováh explodujú v momente, ako príde reč na dedičstvo po starom otcovi, ktorý je hospitalizovaný v nemocnici.

Hoci je príbeh fiktívny (alebo ani nie), inšpiráciou uzavrieť šesť ľudí medzi stenami jedného bytu bola koronavírusová pandémia, čo priznala aj herečka a scenáristka Sandra Nováková. Ako pripomenula, ľuďom v jednej domácnosti sa často nevyhla „ponorka“ a dôsledkom boli hádky. Aj na dennom poriadku. Hádkovci by mali byť komédia plná všetkých emócií. Postavy sa navzájom milujú a zároveň sa nemôžu vystáť. Diváci budú mať chuť väčšinu postáv uškrtiť a niektoré hneď vzápätí objať,“ uviedol režisér Vojtěch Moravec.

Herci v rozhovoroch priznali, že počas natáčania scén s hádkami to bolo pre nich celkom slušné psycho. Uzavretý priestor, vcítenie sa do hĺbky postavy a kadencia názorových výmen manželka/manžel – švagriná/švagriná im dali zabrať, aby sa po vypnutí kamier dokázali odosobniť od hereckých úloh. Nie náhodou Ondřej Pavelka poznamenal, že film si môžu diváci pustiť ako komédiu a zároveň ako temný príbeh, v ktorom konflikty začínajú vždy banalitou. Téma partnerských a rodinných hádok je však sama osebe nevyčerpateľnou studnicou komických situácií. Stačí počúvať rozprávanie kamarátov a známych alebo dávať pozor na ulici, či v reštaurácii. Jednotlivé momenty a situácie z filmu sme našli aj tam. Niektoré hádky potom rozohrali na skúškach dokonca i samotní herci. Nakoniec sme množstvo nápadov museli škrtať. Aj sme sa pri tom pohádali… Trochu… vysvetľovali so smiechom scenáristi Vojtěch Moravec a Sandra Nováková.

Aktuálnu ponuku Kina Mladosť nájdete na www.kulturavranov.sk a alebo na facebookovej stránke Kino Mladosť Vranov nad Topľou.

Premietanie v kine Mladosť Vranov nad Topľou finančne podporil Audiovizuálny fond.

HÁDKOVCI

Réžia: Vojtěch Moravec. Hudba: Eliáš Jeřábek. Hrajú: Sandra Nováková, Jakub Prachař, Jitka Čvančarová, Hynek Čermák, Ondřej Pavelka, Lucie Polišenská.

Vstupenky si môžete zakúpiť:

16. júl. 2022 o 19.30 hod.

17. júl. 2022 o 19.30 hod.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!