KINO MLADOSŤ: Animovaná komédia Nezlomná je o rešpekte k všetkým hasičkám

  • Dátum: 15.05.2022 / 10:07
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Boli časy, kedy ženy byť hasičkami nesmeli. Tvorcovia animovanej komédie Nezlomná to vyriešili po svojom. Georgia sa prezlečie za chlapca a spustí sériu vtipných udalostí, ktoré však len znásobia jej odhodlanie.

Georgia mala odmalička jeden jediný sen. Pre ňu jednoduchý sen. Stať sa požiarničkou ako jej otec! Problémom bolo akurát to, že v roku 1920 ženy toto povolanie v New Yorku vykonávať nesmeli.

Keď mestskí hasiči začnú jeden po druhom miznúť pri záhadných požiaroch, ktoré zničili divadlá na Broadway, Georgia si uvedomí, že toto je jej šanca.

Prezlečie sa za chalana, nalepí si fúzy a pod menom Joe sa prihlási do skupiny dobrovoľných hasičov, ktorá ma za úlohu zastaviť tajomného podpaľača.

Odvážne dievča len nesmie za nijakých okolností prezradiť svoju pravú identitu, pretože by to to mohlo ohroziť celú túto nebezpečnú misiu, ktorej navyše velí jej otec.

Kým deti si budú užívať humor, ktorý pre nich tvorcovia ušili na mieru, ich rodičia ocenia „prednášku“ o architektúre New Yorku 20. rokov minulého storočia. Napr. kritika špeciálne oceňuje záber na rozostavaný Empair State Building.

Inšpirácia natočiť animovaný film z prostredia hasičov si režiséra Laurenta Zeitona našla, a pamätá si to presne, 17. júla 2014, keď počul sirénu hasičského auta. „Zastalo blízko mňa a ja som videl vystupovať odhodlaných požiarnikov a medzi nimi aj jednu ženu. Uvedomil som si, že nie je veľa žien – hasičiek,“ prezradil režisér Laurent Zeitoun.

Keď si vyhľadal, kedy sa v New Yorku objavila prvá žena – hasička, na jeho prekvapenie zistil, že to bolo v roku 1982! „Nechápal som, ako je to vôbec možné. Zároveň som zistil, že niektoré ženy sa dokonca súdili, len aby mohli vykonávať toto povolanie. Čo ma na tom fascinovalo, bolo odhodlanie týchto žien. Urobili by čokoľvek, len aby sa stali hasičkami. Vzápätí som si uvedomil, že by to bol dobrý príbeh pre moju dcéru,“ vysvetlil L. Zeitoun.

Aktuálnu ponuku Kina Mladosť nájdete na www.kulturavranov.sk a alebo na facebookovej stránke Kino Mladosť Vranov nad Topľou.

Premietanie v kine Mladosť Vranov nad Topľou finančne podporil Audiovizuálny fond.

NEZLOMNÁ

Réžia: Laurent Zeitoun, Theodore Ty. Scenár: Laurent Zeitoun, Jennica Harper. Kamera: Jericca Cleland. Hudba: Chris Egan.

Vstupenky si môžete zakúpiť: 

15. máj 2022 o 17.00 hod.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!