JEDEN SVET už po desiatykrát vo Vranove nad Topľou

  • Dátum: 29.06.2020 / 06:50
redakcia@vranovske.sk
Autor

Od štvrtka 21. februára do soboty 23. februára sa v priestoroch Hornozemplínskeho osvetového strediska uskutoční už desiaty ročník medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov JEDEN SVET. Festival je jediným kultúrno-vzdelávacím podujatím na Slovensku, ktoré sa komplexne zaoberá ľudskoprávnymi a globálnymi témami.
Tento ročník je venovaný spomienke na Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú. Vražda novinára Jána a jeho snúbenice Martiny otriasla celým Slovenskom. Tento moment nás prinútil znova si uvedomiť, že hlas demokracie je v ohrození. A to nielen na Slovensku. Každý z nás je zodpovedný za krajinu, v ktorej žije. Svojim konaním alebo mlčaním ju formuje, dáva najavo, čo je tolerovateľné a čo už nie. Festival Jeden svet odmieta mlčať. Otvára témy, o ktorých sa v spoločnosti často mlčí. Tematicky reaguje na aktuálne dianie a nová provokatívna téma „SHUT UP!“ upozorňuje na hlas tých, ktorých chcú „mocní“ umlčať.
Počas troch dní si máte možnosť pozrieť 10 dokumentov z rôznych kútov sveta. Aj keď témy a príbehy sa rôznia spája ich skutočnosť, že všetky sú súčasťou jedného – nášho sveta. Snímky zobrazujúce odvážne príbehy jednotlivcov bojujúcich za lepší svet vo Vás budú rezonovať ešte dlho.
V sprievodnom programe nám humenská novinárka Jana Ďurašková porozpráva o regionálnej žurnalistike, Ľuboš Šardík sa s nami v cestopisnom rozprávaní podelí o svoje zážitky z Juhoafrickej republiky, pivár Maťo Adam porozpráva o varení piva v domácich podmienkach a tešíť sa môžeme aj na hudobnú produkciu formátu MBduo. Už tradične nebude chýbať ani výstava a bufet, do ktorého každý z prítomných môže prispieť svojou troškou.
Nenechajte si ujsť ani tento ročník a príďte od 21. do 23. februára 2019 do osvetového strediska vo Vranove nad Topľou (vchod zozadu od Penziónu). Začíname vždy o 17.00 hodine. Podujatie finančne podporilo mesto Vranov nad Topľou, a koná sa pod záštitou OZ KOMPA.s.a OZ Človek v ohrození.

PROGRAM festivalu JEDEN SVET

Štvrtok 21.02.2019

17.00 hod. – Aktivistka
Petteri Saario, Fínsko, 2017, 52 min., fínsky, české titulky
Dokument sleduje príbeh motivovaného dievčaťa, ktoré zakúša prvé prehry, ale sebavedome pokračuje v boji proti ničeniu prírody.
18.15 hod. – Mesto Duchov
Matthew Heineman, USA, 2017, 90 min., anglicky, arabsky, české titulky
Teroristická organizácia Islamský štát obsadila v roku 2014 Rakku a urobila z nej sídlo svojho veliteľstva v Sýrii. Hamúd, jeho brat Hasan a ďalší novinári z aktivistickej skupiny nasadzujú vlastné životy, aby odkrývali zločiny teroristov a vyvracali ich propagandu.
20.00 hod. – Za zenitom
Sunny Bergman, Holandsko , 2007, 55 min., anglicky, holandsky, slovenské titulky
Pôsobivý pohľad na trhové sily, ktoré sa zavŕtavajú do našich myslí a tiel a robia z 35-ročných žien ženy za zenitom…
21.05 hod. – Dôstojne zomrieť
Jesse van Venrooij, Holandsko, 2018, 52 min., holandsky, slovenské titulky
Eelco trpí celý život depresiami, preto sa rozhodol podstúpiť legálnu eutanáziu. Jeho cesta nemá byť iba o ňom, pred smrťou chce prelomiť tabu a vytvoriť cestu pre ľudí, ktorí sú v rovnakej situácii ako on.

Piatok 22.02.2019

17.00 hod. – Nič sa neodpúšťa
Vincent Coen, Guillaume Vandenberghe, Belgicko, Francúzsko, Maroko, 2017, 62 min., francúzsky, české titulky
Zineb El Rhazoui sa netají kritickým názorom na islam a náboženstvo. Za slobodou prejavu odišla z Maroka do Francúzska, kde sa stala novinárkou v satirickom časopise Charlie Hebdo. Film sleduje päť kľúčových rokov jej života (2011 – 2016).
18.40 hod. – Pred zločinom
Monika Hielscher, Matthias Heeder, Nemecko, 2017, 88 min.,anglicky, francúzsky, nemecky, české titulky
V uliciach mesta nás takmer neustále sledujú kamery a počítač o nás zhromažďuje všetky osobné dáta. Slúžia technológie 21. storočia skutočne na ochranu pred nekalými živlami alebo pomáhajú prehlbovať predsudky a napätie v spoločnosti?
20.20 hod. – Projekt babička
Bálint Révész, Maďarsko, Spojené kráľovstvo, 2017, 93 min., anglicky, maďarsky, nemecky,české alebo anglické titulky
Traja režiséri z Maďarska, Anglicka a Nemecka si dali za úlohu vyspovedať svoje staré mamy o druhej svetovej vojne. Vďaka ochote týchto dám pristúpiť na hru ich vnukov sa obnažujú čisto osobné príbehy žien, ktoré zažili druhú svetovú vojnu.

Sobota 23.02.2019

17.00 hod. – Zlodeji času
Cossima Dannoritzer, Španielsko, Francúzsko, 2018, 84 min., anglicky, francúzsky, japonska, nemecky, holandsky, katalánsky, španielsky, slovenské titulky
Film odhalí, ako korporácie bez nášho vedomia speňažujú náš čas a ako sa podľa ich vlastných slov stali zo sociálnych sietí “noví hodinári”.
18.50 hod. – Cudzinec v raji
Guido Hendrikx,Holandsko, 2016, 73 min., anglicky, české titulky
Čo od Európy vlastne chcete? Sme pre vás len rajská záhrada, ktorej plody môžete vo veľkom trhať? Podobné otázky počúvajú vyčerpaní migranti, ktorí práve prekonali more a priplávali k európskym brehom. Kto dostane šancu v Európe zostať a na základe akého kľúča ho vybrať?
21:00 hod. – Bojovníčka s nenávisťou
Vincenzo Caruso, Nemecko, Taliansko, 2017, 52 min., nemecky, anglicky, anglické a slovenské titulky
Svojrázna sedemdesiatročná Berlínčanka Irmela už tridsať rokov každý deň neúnavne vyráža do boja s nenávistnými symbolmi. Irmela premaľuje, zoškrabe a zničí všetko, čo súvisí s akoukoľvek diskrimináciou. Nezľakne sa ani vyhrážok neonacistov či dokonca konfliktu so zákonom. Film sa týka nemeckej ultrapravicovej scény a zároveň je psychologickým portrétom hlavnej hrdinky.
 

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!