KINO MLADOSŤ: Film Pes je pre herca Ch. Tatuma osobný a emotívny

  • Dátum: 11.03.2022 / 01:59
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Jedno nevychované zviera a… Pes. Alebo ak chcete, mariňák vo výslužbe Briggs a sučka belgického ovčiaka Lulu. Ich spolupráca v road movie komédii nebude len o zábave, ale za scenárom sa ukrýva silný emotívny príbeh.

Arogantný, ľahkovážny frajer – mariňák vo výslužbe Briggs dostane za úlohu doviesť svojhlavú sučkú belgického ovčiaka Lulu na pohreb jej bývalého psovoda. Počas dlhej cesty po tichomorskom pobreží sa postupne stanú tímom, ale pokiaľ sa k tomu dopracujú, chvíľu nebude jasné, kto je v tejto dvojici pánom.

Briggs postupne zisťuje, čo všetko Lulu vo vojne zažila a čo má rada. Lulu si zase uvedomí, že by z tohto otravného chlapa predsa len mohol byť solídne vychovaný a dobre vycvičený človek. Ešte však pred nimi stojí jedna náročná výzva – podarí sa im na pohreb doraziť včas?

V hlavnej úlohe bývalého mariňáka sa predstaví Channing Tatum, pre ktorého je tento film osobný. Keď v roku 2018 diagnostikovali jeho psovi nevyliečiteľnú rakovinu, herec ho vzal krátko pred smrťou na niekoľkodňový výlet do neznáma, aby si spolu naposledy užili. Práve na počesť hercovho štvornohého priateľa nesie aj filmový pes rovnaké meno – Lulu.

Zasadenie príbehu do armádneho prostredia nie je náhodné. Inšpiráciou totiž bola práca režiséra Reida Carolina na dokumente o vojenských psovodoch a ich psoch. „Hoci vojaci zažili vo vojne všeličo, psí kamaráti dokázali preniknúť cez ich tvrdý pancier a dohnať ich až k slzám. Spolužitie vojenských psovodov a ich psov však zároveň so sebou prináša množstvo vtipných momentov a komických situácií,“ hovorí Reid Carolin.

Hlavnú hrdinku Lulu si zahrali Britta, Zuza a Lana. Filmový štáb totiž chcel zachytiť jej komplikovanú povahu komplexne. Potrebovali sme taký psí švajčiarsky nožík, niekoľko psov v jednom, smeje sa Channing Tatum.

Psy sa na prácu vo filme pripravovali v rámci špeciálneho dlhšieho výcviku, vďaka čomu mohli filmári pri natáčaní postupovať trochu iným spôsobom. Zviera sa zvyčajne objavuje v zábere prostredníctvom vloženého záberu s tým, že mimo obrazu je tréner, ktorý psovi dáva pokyn, aby sa správal určitým spôsobom, a potom nasleduje strih. „My sme však chceli zaradiť do filmu čo najviac širokých záberov, v ktorých pes už vie, čo má robiť, a môže s Channingom komunikovať komplexnejším spôsobom. Channing strávil so psami celé mesiace, čo nám umožnilo dosiahnuť úroveň autenticity, akú väčšina zvieracích filmov nemá, vysvetľuje Reid Carolin.

Aktuálnu ponuku Kina Mladosť nájdete na www.kulturavranov.sk a alebo na facebookovej stránke Kino Mladosť Vranov nad Topľou.

Premietanie v kine Mladosť Vranov nad Topľou finančne podporil Audiovizuálny fond.

PES

Réžia: Channing Tatum, Reid Carolin. Hrajú: Channing Tatum a pes.

Vstupenky si môžete zakúpiť:

12. marec 2022 o 19.30 hod.

13. marec 2022 o 19.30 hod.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!