KINO MLADOSŤ: Film ELVIS je oslavou hudobnej legendy, je oslavou človeka

  • Dátum: 24.06.2022 / 05:58
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Elvis Presley zmenil dejiny svetovej hudby. Ako kráľ rock and rollu ovplyvnil a stále ovplyvňuje celé generácie. Životopisný film austrálskeho režiséra Baza Luhrmana prerozpráva jeho vzťah s manažérom – plukovníkom Tomom Parkerom, ktorého v životnej hereckej forme stvárnil Tom Hanks.

Elvis Preslay mal všetko. Talent, nezameniteľný hlas, charizmu. A manažéra, ktorý ho vytiahol na vrchol svetovej popularity. „My dvaja sme rovnakí. Dve zvláštne, osamelé deti, ktoré siahajú po nesmrteľnosti,“ hovorí vo filme Tom Parker Elvisovi.

Baz Luhrmann, ktorý má za sebou filmy ako Moulin Rouge!, Rómeo a Júlia, či Veľký Gatsby, stavil príbeh na vzťah hudobník – manažér trvajúci viac ako 20 rokov. Od Presleyho vzostupu k sláve až po jeho fenomenálny úspech na pozadí rozvíjajúcej sa kultúry a straty nevinnosti v Amerike.  „Toto je príbeh vzťahu Elvisa a plukovníka Parkera. Skutočný príbeh, vyrozprávaný tak vynikajúco a kreatívne, ako to dokáže len Baz (Luhrmann) s jeho jedinečným umeleckým prístupom. Je to režisér, ktorý dal do tohto filmu svoje srdce a dušu. Austin Butler je vynikajúci. A Tom Hanks sa doslova stal plukovníkom Parkerom. Myslím si, že vďaka tomuto filmu diváci o niečo viac pochopia Elvisovu cestu“ reagovala Elvisova manželka Priscilla Presley.

V hlavnej úlohe sa predstavil Austin Butler. Režisér Baz Luhrmann ho našiel vďaka jeho povesti, ktorú si získal na divadelných doskách. Ako priznal, hľadali herca so schopnosťou zreprodukovať prirodzený pohyb a spevácke kvality, ale aj vnútornú zraniteľnosť neprekonateľnej hviezdy. „Po rozsiahlych skúškach, hereckých aj hudobných, mi bolo úplne jasné, že som našiel niekoho, kto dokáže stelesniť ducha najikonickejšej hudobnej osobnosti sveta,“ vysvetlil Baz Luhrmann.

Austin Butler priznal, že na Elvisovi ho fascinovalo, že bol v prvom rade človek. A presne tak ho vykresľuje aj scenár, ktorý hudobníka so statusom legendy ukazuje tiež z jeho ľudskej stránky, s obavami a otázkami o vlastnej existencii. „Elvis bol prvým svojho druhu, v istom zmysle – chlapec, čo príde z ničoho a stane sa najslávnejším človekom planéty. To je americký sen,“ uviedol Austin Butler.

Pri skúške, či je vhodným adeptom na túto úlohu, sa s ním Baz Luhrman zahral vlastnú hru. A. Butler mal pripravené tri piesne, ale režisér ich na poslednú chvíľu zmenil a dal mu spievať úplne iné tri skladby. „Teraz, keď už Baza poznám, som si istý, že to bola skúška, aby videl, ako si poradím pod tlakom, ale v tom čase som mal pocit, že som to pokašľal na plnej čiare,“ zaspomínal si A. Butler.

Aktuálnu ponuku Kina Mladosť nájdete na www.kulturavranov.sk a alebo na facebookovej stránke Kino Mladosť Vranov nad Topľou.

Premietanie v kine Mladosť Vranov nad Topľou finančne podporil Audiovizuálny fond.

ELVIS

Réžia: Baz Luhrmann. Scenár: Baz Luhrmann, Sam Bromell, Craig Pearce. Kamera: Mandy Walker. Hudba: Elliott Wheeler. Producent: Gail Berman, Baz Luhrmann, Catherine Martin, Patrick McCormick, Andrew Mittman, Schuyler Weiss. Hrajú: Austin Butler, Tom Hanks, Kodi Smit-McPhee, Olivia DeJonge, Dacre Montgomery, David Wenham, Natasha Bassett, Luke Bracey, Kevin Harrison Jr., Xavier Samuel, Elizabeth Cullen, Chaydon Jay.

Vstupenky si môžete zakúpiť:

25. jún 2022 o 19.30 hod.

26. jún 2022 o 19.30 hod.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!