Fenomenálny atlét Emil Zátopek víťazí aj na filmovom plátne

  • Dátum: 05.10.2021 / 08:28
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

„Keď nevládzeš, pridaj,“ bola legendárna veta, ktorá dostala českého bežca Emila Zátopka na vrchol svetovej atletiky. Film režiséra Davida Ondříčeka pozýva nielen do života manželov Zátopkových, ale aj do doby, v ktorej boli športovým fenoménom.

Emil Zátopek získal status bežeckej legendy vďaka štyrom zlatým olympijským medailám a jednej striebornej. Excelentné bolo najmä jeho predstavenie na Letných olympijských hrách v Helsinkách v roku 1952, kde vyhral beh na 5 a 10 kilometrov. Tretie zlato pridal v maratóne, ktorý bežal prvýkrát v živote. Svoj mimoriadny talent potvrdil tým, že v každej z týchto disciplín vytvoril nový olympijský rekord.

Režisér David Ondříček pristúpil k filmu o životopise jednej z najväčších osobností svetovej atletiky ako k výzve celosvetového formátu. Z toho dôvodu kládol dôraz na to, aby príbeh „víťazstva a lásky“ Emila a jeho manželky Dany Zátopkovej, ktorá má z OH tiež zlato a striebro v hode oštepom, vyznel absolútne realisticky. „Keď vidím fotografie šklebiaceho sa Zátopka a pôvabnej, roztomilej Dany s oštepom, som dojatý. Zátopek je príkladom človeka, ktorý šiel tvrdo za svojím cieľom, ničoho sa nezľakol a svojimi činmi spájal ľudí a národy,“ uviedol režisér David Ondříček.

Životopisný / Dráma

Česko, 2021, 131 min

Réžia: David Ondříček

Hrajú: Václav Neužil ml., Martha Issová, James Frecheville, Robert Mikluš, Jiří Šimek, Milan Mikulčík, Peter Nádasdi, Štěpán Kozub, Vojtěch Fülep.

Film Zátopek uvedie Kino Mladosť vo Vranove nad Topľou 6. októbra 2021 o 19.30 hod. Vstupenky si môžete zakúpiť na www.kino.kulturavranov.sk.

Aktuálnu ponuku Kina Mladosť nájdete na www.kulturavranov.sk a alebo na facebookovej stránke Kino Mladosť Vranov nad Topľou.

 Premietanie v kine Mladosť Vranov nad Topľou finančne podporil Audiovizuálny fond.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!