KINO MLADOSŤ: Dráma Kryštof inšpirovaná Akciou K je aktuálnym príbehom

  • Dátum: 30.04.2022 / 01:10
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Dráma Kryštof sa odohráva na podklade skutočných udalostí. Hlavný hrdinom je mladý novic, ktorý sa popri mníšskom živote venuje aj prevádzačstvu. Producent filmu Marian Urban vidí paralelu so súčasnosťou.

Dej filmu je na pozadí inšpirovaný skutočnými udalosťami počas Akcie K. Do histórie sa zapísal dátum 14. apríl 1950, keď ozbrojené zložky komunistického režimu zlikvidovali mužské kláštory a mníchov zavreli do internačných táborov.

Hlavný hrdina, mladý novic, Kryštof žije na kláštornom statku na Šumave, v lesoch neďaleko západonemeckej hranice. Do kláštora vstúpil nielen pre svoju vieru v Boha, ale aj pre konflikty s otcom a politické pomery po februárovom prevrate.

Pri jednom z nočných návratov do kláštora je svedkom brutálneho zásahu policajných zložiek proti skupine študentov a tej istej noci je zároveň zlikvidované aj spoločenstvo mníchov, v ktorom žil. Miesto, do ktorého vkladal svoje nádeje a vieru, je zničené.

Jeho zúfalý útek rozvrátenou vysídlenou krajinou je miestopisom vtedajšieho Česko-Slovenska, aj márnym hľadaním internovaných bratov. Kryštof sa stáva štvancom, no v jeho beznádejnej situácii mu poskytne pomoc mladá žena Johana na šumavskom statku.

Jej rodina odmietla kolektivizáciu – otec spáchal samovraždu a brata poslali na nútené práce do bane. Johana ukryje Kryštofa v stodole, ale vo chvíli, keď obidvaja začínajú vnímať nádej a vzájomnú blízkosť, komunisti násilne obsadia jej hospodárstvo. Teraz majú poslednú šancu prejsť cez ešte „nezadrôtovanú“ hranicu…

Producent filmu Marian Urban priznal, že keď pripravovali a ešte aj dokončovali film, ani v najtemnejšom sne sa mu nezjavila súčasná aktualizácia témy tohto príbehu. „Nikdy by som nebol veril, že bývalý agent sovietskej tajnej služby KGB, komunista Vladimír Putin, dnes prezident Ruska, sa stane aj vrchným veliteľom vraždiacich okupačných vojsk na Ukrajine,“ zdôraznil Marian Urban

Paralelu a spojenie s príbehom vidím najmä v tom, že v 50. rokoch síce prenasledovala – a vraždila – veriacich v Česko-Slovensku najmä komunistická tajná služba ŠtB, ale táto bola riadená „poradcami“ z vtedajšieho Sovietskeho zväzu – dôstojníkmi MGB, teda priamymi predchodcami KGB. „V Česko-Slovensku bolo v tom čase viac ako tisíc takýchto agentov, ktorí riadili všetky zásadné operácie ŠtB a ich stopa bola u nás najkrvavejšia v druhej polovici minulého storočia. Metódy, nástroje aj realizácia teroru sa síce na Ukrajine diametrálne zmenili, ale podstata uvažovania a presadzovania cieľov vtedajších eštebákov a ruských fízlov, policajtov či armády ostala taká istá,“ dodal M. Urban.

Aktuálnu ponuku Kina Mladosť nájdete na www.kulturavranov.sk a alebo na facebookovej stránke Kino Mladosť Vranov nad Topľou.

Premietanie v kine Mladosť Vranov nad Topľou finančne podporil Audiovizuálny fond.

Kryštof

Réžia: Zdeněk Jiráský. Scenár: Josef Kurz. Kamera: Michal Černý. Hrajú: Mikuláš Bukovjan, David Uzsák, Alexandra Borbély, Luboš Veselý, Stanislav Majer, Eva Josefíková, Éva Bandor, Peter Šimun, Marián Mitaš, Marek Pospíchal, Marek Geišberg, David Punčochář.

Vstupenky si môžete zakúpiť:

30. apríl 2022 o 19.30 hod.

1. máj 2022 o 19.30 hod.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!