Zásah NAKA u vranovských daniarov je interpretačný hoax!

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Na „Daňovom úrade“ vo Vranove nad Topľou NAKA nezasahovala. Práve táto interpretácia najčastejšie rezonovala medzi Vranovčanmi, vrátane sociálnych sietí, po rozruchu, ktorý v stredu spôsobila akcia za účasti príslušníkov Colného úradu Prešov v spolupráci so štátnou políciou.

Najpravdepodobnejším dôvodom, ktorý mohol verejnosť inšpirovať k interpretácii so zásahom Národnej kriminálnej agentúry, bola prítomnosť príslušníkov v kuklách. Keďže hovorca policajného prezídia Michal Slivka zásah NAKA ešte v stredu vylúčil, obrátili sme sa s otázkami na Finančnú správu.

Z odpovede hovorkyne Finančnej správy Ivany Skokanovej, ktorú zaslala našej redakcii, vyplýva, že zásah s pracovníkmi Pobočky daňového úradu Prešov vo Vranove nad Topľou, čo je oficiálny názov, nemal nič spoločné, teda žiadny „pracovník nebol odvedený v putách“, ako to kolovalo po sociálnych sieťach. Dôvod „manévrov“ bol totiž úplne iný.

Príslušníci Finančnej správy z Colného úradu Prešov vykonávali v stredu kontrolnú akciu v obci Banské. Ku kontrolnej akcii pristúpili s cieľom preveriť anonymný podnet na nelegálne prechovávaný tovar podliehajúci spotrebnej dani. „Pri akcii zistili viaceré podozrenia z porušenia predpisov zákona o spotrebných daniach, a to u dvoch podnikateľských subjektov,“ uviedla I. Skokanová.

Celkovo zaistili plastové vrece s obsahom 8,98 kg tabaku neoznačeného kontrolnou známkou a 10 kartónov neoznačených spotrebiteľských balení cigariet. Únik na spotrebnej dani predstavoval cca 900 eur. Prípad bol postúpený vyšetrovateľovi Kriminálneho úradu finančnej správy na ďalšie konanie. Okrem toho boli zistené viaceré ďalšie zákonné porušenia týkajúce sa označenia prevádzky, držby povolení na predaj liehu a pod. „Osoby boli vypočuté v budove Pobočky daňového úradu Prešov vo Vranove nad Topľou, ktorý poskytol súčinnosť v podobe poskytnutia priestorov pre vykonanie nevyhnutných procesných úkonov,“ vysvetlila dôvod rozruchu pred vranovským „Daňovým úradom“ I. Skokanová.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!