Týždeň slovenských knižníc v Hornozemplínskej knižnici

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Týždňom slovenských knižníc štartujeme mesiac, ktorý je už tradične zameraný na knihu a čítanie. Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou pripravuje aj tohto roku zaujímavé podujatia pre všetky vekové kategórie.

Slávnostné otvorenie Týždňa slovenských knižníc sa uskutoční v pondelok 4. marca 2019 o 13.00 h v priestoroch Radnice v Levoči za účasti zástupcov MK SR, MŠVVaŠ SR, profesijných združení, ZMOS, VÚC, magistrátu mesta Levoča, zriaďovateľov knižníc, zástupcov knižníc a médií.

V pondelok 4. marca o 9.00 h sa vo vranovskej knižnici stretneme s deťmi na oddelení pre deti a mládež so spisovateľkou pre deti  Gabrielou Futovou a jej novou knihou Hups, Šups a Rups, ktorej prezentácia bude spojená s autogramiádou.

Novinkou tohtoročného TSK Vyšívací stroj, ďalší člen do rodiny Makerspace, ktorý vám predstavíme v pondelok 4. marca 2019 o 14.00 h na oddelení špeciálnych služieb. Výšivky sú v dnešnej dobe čím viac obľúbenejšie, v poslednej dobe tento trend vyšívania pokračuje. Zistíte, že z jednoduchého jednofarebného trička, dokážete vďaka kvalitnej výšivke, vytvoriť exkluzívne tričko, ktoré si môžete vyšiť sami na vyšívacom stroji. A práve to vám ukážeme v knižnici. Makerspace  k nám prichádza zo zahraničia, po vzore nemeckých knižníc ju pomaličky zariaďujeme aj my vo Vranove nad Topľou. Makerspace je niečo ako miestnosť nápadov, možnosť realizácie. Je to miesto, kde sa môžete naučiť používať rôzne elektronické zariadenia, rôzne aktivity, hry a úlohy. Ktoré si nikde inde nemôžete vyskúšať. Knižnice sú ideálnym miestom na takého aktivity, sú verejné, môžu ich navštíviť ľudia rôznych vekových zoskupení.

V utorok 5. marca 2019 o 9.00 h bude pre všetkých seniorov pripravený kognitívny tréning pamäti Fitnes pre mozog. V stredu 6. marca o 10.00 h sa pre verejnosť a stredoškolskú mládež uskutoční stretnutie s archeológom Jánom Juskom.

Vo štvrtok 7. marca dopoludnia odprezentujeme žiakom základných škôl vranovského regiónu 3D tlač. Popoludní o 15.00 h pozývame verejnosť na autorské čítanie a prezentáciu knihy Vichodňarske rozpravočki. Ide o knižočku 11 hravých a veselých ilustrovaných rozprávok pre deti, ale aj dospelých napísaných vo východoslovenskom dialekte od režiséra, dramatika a autora divadla KĽUD Kladzany Jožka Jenča

Prvákov vranovských základných škôl čaká slávnostné pasovanie za čitateľov knižnice postavičkou z rozprávky O dvanástich mesiačikoch. V knižnici sa počas celého týždňa uskutočnia tradičné podujatia –  zážitkové čítania, tvorivé dielne, hry a súťaže.  Budeme súťažiť o najväčších borcov v pexese v našej Pexesiáde.

Pre obyvateľov vranovského regiónu sme pripravili podujatia zamerané na čítanie, s deťmi budeme súťažiť o najaktívnejšieho Kráľa čitateľov a celý týždeň bude Jarná burza kníh.

Vyhlásime nové súťaže v rámci úspešných projektov, ktoré realizujeme – pre stredoškolákov Komiksiáda alebo komiksom k čítaniu a pre deti základných škôl regionálnu súťaž Čítačka s písačkou.

Knižnica ponúka odpustenie pokút pri oneskorenom vrátení kníh a bezplatné zápisné nových čitateľov.

Tradičnými aj netradičnými podujatiami máme zaplnený celý marec. Pripravujeme kreatívne aktivity v rámci kampane Týždeň mozgu, ktorý oslávime 11. – 17. marca. Pri príležitosti výročia narodenia Pavla Dobšinského (16. marca 1828), známeho zberateľa slovenských rozprávok, poeta, prekladateľa romantických básnikov a klasikov svetovej literatúry a folkloristu bude v knižnici 15. marca Deň ľudovej rozprávky.

Mesiac marec ukončíme v piatok 29. marca NOCOU s ANDERSENOM, ktorá je medzinárodným podujatím na podporu čítania. Radi vás privítame počas celého mesiaca marca i roka, pretože knižnica je tu pre všetkých.

Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou
 

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!