Tréner MFK Vranov R. Lazúr: Zajtra chceme byť lepší, ako sme dnes

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

MFK Vranov má za sebou hektickú prípravu na novú sezónu. Po odchode šestice hráčov musel klub reagovať nielen na hráčskom trhu, ale riešiť potreboval tiež trénerskú otázku. Po odchode Ondreja Desiatnika do Trebišova bol za trénera A-mužstva vymenovaný Roman Lazúr, ktorý bude viesť tím z pozície kouča (zatiaľ) do konca roka.

Pred začiatkom nového súťažného ročníka sme s Romanom Lazúrom prehodili pár slov.

* Trénerom A-mužstva MFK Vranov ste sa stali asi v najhektickejšej časti prípravy na novú sezónu. Aké priority ste si určili ako prvé?

– Keďže sme prišli o hráčov, ktorí patrili medzi nosných, naozaj to bolo hektické. V klube sme na to potrebovali reagovať a z pozície manažéra som mal plnú hlavu toho, kým káder doplniť. Keď sa totiž v amatérskom futbale otvorí transferové okno, zastabilizovať káder je ťažké… Po tom, ako Ondrej Desiatnik prijal ponuku druholigového Trebišova, sme stáli pred ďalšou nie jednoduchou otázkou, a teda kto po ňom prevezme A-mužstvo. Hoci sme oslovili viacerých trénerov, ktorí však na našu ponuku z rôznych dôvodov nereflektovali, na Správnej rade nakoniec padol návrh na moje meno. Som Vranovčan, odchovanec vranovského futbalu, preto je to pre mňa výzva a zodpovednosť zároveň. Beriem to s veľkou dávkou pokory, lebo každý kto robí amatérsky futbal vie, že to nie je jednoduché. Práce bolo počas prípravy na novú sezónu dosť a ešte stále jej dosť je. Sediac na dvoch stoličkách som sa musel ako manažér venovať doplneniu kádra a zároveň už myslieť v detailoch ako tréner, ktorý nesie zodpovednosť za herný prejav mužstva.

* Akým spôsobom zmenila koronakríza pomery na prestupovom trhu z pohľadu očakávaní hráčov?  

– Priznám sa, neočakával som, že sa situácia vyvinie tak, ako sa nakoniec vyvinula. Napriek tomu, že u nás padlo rozhodnutie ísť pôvodne o 20% platovo dole, vychádzali sme z toho, že MFK Vranov má povesť seriózneho a stabilného partnera. Hráčov nepreplácame, ale naše záväzky voči ním si plníme. Niektoré kluby, aj v III. lige, však licitovali ponuky a už sme chlapcov nedokázali udržať. Aj toto bola ďalšia skúsenosť, na ktorú sme potrebovali reagovať. Výsledok bol taký, že viacerí odišli do Trebišova, Humenného, ale napr. aj Miki Fedor do štvrtoligových Pavloviec nad Uhom. Myslel som si, že nás čaká pokojnejšie obdobie, ktoré ustojíme s tým, že budeme pracovať na herných detailoch, no nakoniec sme museli skladať mužstvo nanovo.

* Z príchodov je istý návrat Ivana Petruka, Maroša Jakubova a Mareka Mihoka. Novými hráčmi sú Adrián Gurega, z dorastu prišli Tomáš Veliký so Šimonom Kertisom. Nováčikmi sú Tomáš Mikluš s Miroslavom Hanuščákom. Aká je situácia okolo dvojice srbských hráčov Kristian Močič a Lazar Ristovski?

 – Po odchode Matúša Digoňa, Fera Sitarčíka, Mareka Matkobiša, Martina Polaščíka, či Filipa Bednára, ktorý dokáže hrať aj na pozícii šestky, pričom našim hráčom bol stále i Kanu, sa nám rozpadol stred poľa a museli sme sa s tým vysporiadať. Ak sa pýtate na Kristiána s Lazarom, situácia je taká, že dolaďujeme detaily ich príchodu k nám. Lazar bol hráčom Šarišských Michalian a zatiaľ je u nás dočasne registrovaný. Čo sa týka Kristiana, ktorý je atletickým hráčom so silnou ľavou nohou, momentálne je jeho transfer medzi Srbským a Slovenským futbalovým zväzom. Má pomerne veľký potenciál, čo veríme, že potvrdí aj v zápasoch, ak to administratívne dohodneme.

 * Čo Vám naznačili prípravné zápasy, v ktorých sa vystriedalo pomerne dosť hráčov?

– Ťažko sa mi hodnotí toto obdobie, keďže časť hráčov, ktorí nastupovali v prípravných zápasoch, tu už nie je. Som napr. rád, že sme sa na poslednú chvíľu dohodli s maďarským Hajdúnánásom, či trénerom FK Soľ Radom Homoľom, aby sme videli aj nových chlapcov v akcii. Núka sa nám totiž viacero alternatív a potrebovali sme si ich vyskúšať už s hráčmi, o ktorých vieme, že určite budú hrať v jeseni za Vranov. Pre každého je dôležitý vstup do sezóny, preto verím, že do nového súťažného ročníka vykročíme správnou nohou. Samozrejme, stať sa môže hocičo, ale prišli dobrí hráči, tento tím má svoju silu a ja mu verím. V ofenzíve nás v príprave, aj v pohári v Hencovciach potiahli Erik Burcák s Ivanom Petrukom, obrannú štvoricu má pod palcom skúsený Marek Babjak, rovnako v strede poľa sú skúsení Marek Mihok s Jakubom Verčimákom a z mladých hráčov sa v dobrom svetle ukazoval Šimon Kertis, prvé minúty v A-tíme zbieral Tomáš Veliký… V minulosti som deklaroval víziu, že chceme, aby mužstvo bolo s malými obmenami pokope 2,5 – 3 roky, no teraz sa situácia vyvinula tak, že sme ho museli skladať nanovo. Dvakrát sme boli druhí, raz sa liga nedohrala a teraz sme na štartovacej čiare s novým futbalovým príbehom.

* Ako hráč ste patrili medzi elitných ofenzívnych futbalistov. Teraz otvárate trénerskú kapitolu. Akú hernú filozofiu chcete raziť z pozície kouča?

– V amatérskom futbale musíte vychádzať aj z toho, aký potenciál majú hráči, ktorých máte v kabíne. Môžem povedať, že mám jasnú predstavu ako chceme hrať, vrátane variácií, ktoré sa nám otvárajú. Rád by som však razil ofenzívnu hru, hoci na druhej strane si uvedomujem, že základom je kompaktná obrana, na čom nám treba ešte popracovať. Keď sa bavíme o defenzíve, tak nemyslím iba obrannú štvoricu plus defenzívneho stredopoliara, ale všetkých desiatich hráčov. Tréningových jednotiek nebolo tak veľa, aby sme mohli pracovať na systéme, aj zvýšení kondičnej stránky. Musel som hľadať kompromis, preto niečo sa nám už podarilo natrénovať, na niečom budeme pracovať za pochodu.

* Náboj tejto sezóne dodáva fakt, že rozhodne o tom, kto sa predstaví v novej III. lige zloženej z mužstiev z východného a časti stredného Slovenska. Miestenku v nej má garantovaných desať tímov z „východu“, vrátane víťazov IV. líg, pričom otvorený ostáva počet vypadávajúcich „východniarov“ z II. ligy. Aké ambície bude mať MFK Vranov v novom súťažnom ročníku?  

– Cieľom a prioritou je postúpiť do novej III. ligy. Všetci sme športovci, chceme vyhrávať, preto by som bol najradšej, keby sme hrali nielen o pozície garantujúce postup do novovytvorenej súťaže, ale aby sme sa pohybovali na popredných priečkach. Aj v kabíne zdôrazňujem, že filozofia športu je postavená na tom, že zajtra chcem byť lepší, ako dnes, a toho by sme sa chceli držať.

* Futbalová história nepozná situáciu, kedy by sa časť súťažného ročníka pre pandémiu neodohrala. Ako sa táto skutočnosť podpíše pod úroveň ligy je istou neznámou. Čo teda očakávate od nového ročníka? 

– Sám som zvedavý, ako to vypáli. Hneď v 1. kole privítame nováčika zo Spišského Podhradia. Pozrel som si ho na videu a vyzerá to byť zaujímavé mužstvo. Rovnako Slávia TU Košice, ktorá má podporu FC Košice a dominovala v IV. lige, bude mať tiež vlastné ambície. Uvedomiť si však treba i to, že futbalový život je nevyspytateľný. Príkladom sú Šarišské Michaľany, ktoré boli etablovaným treťoligistom a nakoniec sa v novej sezóne po známych okolnostiach v III. lige nepredstavia. Určite medzi favoritov budú patriť Prešov, Humenné a Lipany. Dobrý a zaujímavý zápas sme v príprave odohrali v Snine. Zabudnúť by som nechcel ani na Kalšu, ktorej hráči majú obrovské skúsenosti. Úprimne poviem, že nás nečaká nič ľahké, ale verím, že to zvládneme.

* Vranov sa opäť prihlásil do Slovnaft Cupu. Podľa vyžrebovania budú našim ďalším súperom FK Sobrance – Sobranecko. Víťaz stretnutia sa môže teoreticky doma predstaviť proti fortunaligovému MFK Zemplín Michalovce, ktoré v 2. kole vyzve Kalša. Lákavá výzva, súhlasíte?

– Razíme cestu, že chceme hrať obidve súťaže, teda aj Slovnaft Cup, ktorý nám v minulosti dokázal vo vyšších kolách priniesť atraktívnych súperov, či už Slovan Bratislava, Dunajskú Stredu, ale myslím si, že diváci si prišli na svoje aj minulý rok proti Bardejovu. Pred nami sú Sobrance a fakt, že v ďalšom kole by jeden z nás mohol naraziť na Michalovce, dodá nášmu stretnutiu ešte interesantnejší náboj. V auguste nás čakajú dva anglické týždne, ale úprimne poviem, že aj v pohári chceme ísť čo najďalej. Podobne, ako v 1. kole v Hencovciach, by som rád rotoval hráčov, aby mali zápasovú prax a tiež aby každý cítil, že je dôležitou súčasťou tímu.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!