Tomáš Kulan o Lukášovi Kulichovi: Vráti sa na trávniky v plnej sile!

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Čo s roztrhnutým bočným väzom? Túto dilemu nechce riešiť žiadny športovec, no osud je niekedy nevyspytateľný… Ako napríklad v prípade Lukáša Kulicha, ktorému necelý polčas odohraný v prípravnom zápase vystavil práve túto nepríjemnú diagnózu. „Kuľo“ však nestrácal čas lamentovaním, ale okamžite sa zveril do rúk fyzioterapeuta Tomáša Kulana.

Lukáš Kulich si v kariére prešiel viacerými zraneniami, ktoré zocelili jeho osobnosť, preto aj v tomto prípade prijal diagnózu – roztrhnutý bočný väz ako výzvu vrátiť sa na zelené trávniky opäť v plnej sile. Jeho skúsenosti, prehľad v hre a kreativita, ktorú dokáže originálnym spôsobom produkovať vo vypätých momentoch v čase, kedy sa láme zápas, sú mimoriadne cenenou (a jedinečnou) devízou. Na to, aby mohol dvíhať futbalových fanúšikov opäť zo sedadiel sa však potrebuje dať zdravotne dokopy. Cieľ je síce jasný, no otázkou bolo, akou cestou sa k nemu vydať.

Lukáš Kulich svoje zranenie konzultoval s českým lekárom MUDr. Milošom Barnom, ktorý bol v profesionálnej kariére lekárom českej atletickej reprezentácie, futbalistov Slávie Praha, či hokejistov Sparty Praha a do jeho rúk sa zveril napr. aj Alexander Ovečkin. „MUDr. Barna mi vysvetlil, že operácia by pripadala do úvahy v priebehu prvých troch dní od momentu, kedy som sa zranil, no ja som s ním hovoril o mojom stave až na dvanásty deň. Odporučil mi dvakrát krvnú plazmu, lymfodrenáž, laser a kvalitnú rehabilitáciu. Keď sa bavíme o rekonvalescencii a rehabilitácii, okamžite som sa obrátil na Tomáša Kulana, ktorému v tomto stopercentne dôverujem,“ uviedol Lukáš Kulich, ktorý si vo futbalovej kariére vyskúša aj novú pozíciu, pretože prijal ponuku stať sa asistentom trénera pri A-mužstve MFK Vranov.

 Ak sa bavíme o poškodených väzoch, liečba musí byť sofistikovaná. Dôležité je teda opierať sa o dôsledné akademické dáta a pri rehabilitácii postupovať maximálne dôsledne. Tomáš Kulan vie, o čom hovorí, pretože v rámci scény MMA dostal späť do hry na vrcholovej úrovni viacerých bojovníkov, medzi inými i Tomáša Deáka, či Mira Štrbáka. „Mal som už aj horšie stavy u bojovníkov MMA, ktorí mali poškodené lakte, ramená, členky a sú späť! Samozrejme, každé telo je individuálne, ale existujú základné moduly hojenia rán, ktoré budeme rešpektovať a podľa ktorých nastavíme rehabilitáciu. U Lukáša je skvelé to, že postup, ktorý si určíme, aj do bodky dodrží,“ pripomenul Tomáš Kulan.

 Koncept T. Kulana je založený na fyziológii hojenia rán. Zjednodušene napísané, rešpektuje prirodzené regeneračné mechanizmy v ľudskom tele. Zároveň v tomto prípade bočnému väzu pomáha, alebo ak chcete „asistuje“, aby sa koleno zotavilo v absolútnej fyziologickej harmónii. Plán je teda jednoznačný! Prirodzená fáza obnovy poškodených tkanív bude trvať 64 dní. Po tomto období príde na rad mesačná reatletizácia, vrátane tréningov už na trávniku. „Pri mnohých konceptoch sa aplikuje fyzikálna liečba a zabúda sa na liečbu pohybom, pričom ja verím práve v silu pohybu. Ak budeme aplikovať adekvátnu odstupňovanú záťaž, dáme telu správny stimul a podporíme procesy spevňovania celej poškodenej oblasti kolagénom, ktorý je jednou z nevyhnutných zložiek fungujúceho pohybového aparátu. Chcem ešte upozorniť, že kľúčové je nielen rešpektovať fázy hojenia rán, ale sledujem aj subjektívne pocity, v tomto prípade Lukáša. Dobrou správou je, že jeho koleno sa správa dobre, preto som optimistom,“ dodal T. Kulan.

Lukáš Kulich trénuje a spolupracuje s Tomášom Kulanom viac ako pol roka. Práve tento moment spomínali v diskusiách viacerí fanúšikovia, ktorí sa pristavili pri tom, kde vznikol, napriek špičkovej príprave, priestor na zranenie. „Odpoveď je jednoduchá. Lukáša dobehla minulosť. Cvičenia, ktoré spolu robíme, nikdy v jeho kariére neaplikoval. Riziko, že sa zraní tu teda bolo aj napriek našej spolupráci. O to viac som rád, keď sledujem videá, na ktorých spolupracuje s mladými futbalistami, ktorí tak na rozdiel od neho získavajú dôležitý náskok a zásadným spôsobom zvyšujú šance, že sa im niektoré zranenia budú počas kariéry vyhýbať,“ vysvetľoval T. Kulan.

Mohlo by Vás zaujímať

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!