Texty mladých textárov o Vranove nad Topľou zhudobnil Martin Husovský

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Pocta mestu Vranov nad Topľou. Projekt Mestského domu kultúry s názvom „Nájdi v sebe múzu – Báseň o mojom meste“ bol určený pre mladých poetov, ktorých texty zhudobnil a nahral frontman kapely Komajota Martin Husovský.

Mesto Vranov nad Topľou si minulý rok pripomínalo 750. výročie prvej písomnej zmienky. Napriek tomu, že v pláne bola séria podujatí oslavujúcich toto jubileum, pandémia spôsobená ochorením COVID-19 ich stopla. V Mestskom dome kultúry však nerezignovali a opäť potvrdili status kreatívnej inštitúcie, keď v marci 2021 vyhlásili súťaž s mottom „Nájdi v sebe múzu – Báseň o mojom meste“. Výzva napísať zhudobniteľný text bola určená pre žiakov 6. – 9. ročníka základných škôl. Na ich verše mal zložiť hudbu, a aj ju zložil, spevák kapely Komajota Martin Husovský. „Martin Husovský, s ktorým máme dlhoročnú výbornú spoluprácu, skladá veľmi pekné pesničky aj pre deti, preto som ho oslovil, či by s nami na takomto projekte spolupracoval. Keď som mu volal a pýtal sa ho na to, hneď mi povedal: Peťo, samozrejme, vyhláste súťaž,“ uviedol riaditeľ Mestského domu kultúry vo Vranove nad Topľou Peter Novák.

Martin Husovský priznal, že sám v istom veku a období písal texty, čo ho pozitívne umelecky ovplyvnilo aj neskôr počas jeho muzikantskej kariéry, preto do toho neváhal ísť, lebo, ako dodal, rád podporí akékoľvek umelecké zameranie mladých ľudí. Koniec koncov skladateľské výzvy má rád. Spolu s bratom a textárom Jozefom Husovským sa podujali napísať a zložiť hymnu stretnutia slovenskej mládeže a Svätého Otca Františka. Fanúšikom Komajoty určite nemusíme ani pripomínať jeden z najväčších hitov kapely „Mesto v nás“. „Pri skladbe „Mesto v nás“ bola požiadavka, aby sa Prešov neobjavil v texte ani raz. Chceli sme, aby ho ľudia identifikovali podľa symbolov a metafor. To, že teraz v každom refréne zaznie Vranov, je však v poriadku. Ako autor hudby som dodržal všetky verše tak, ako boli napísané, hoci bolo občas problémom nafrázovať ich. Ako sa učia deti písať, učím sa písať hudbu aj ja. Naozaj každá pieseň, ktorá vznikne, či už remeselne alebo na objednávku, je pre mňa veľkou výzvou,“ vysvetľoval Martin Husovský.

Mladí poeti sa mohli inšpirovať históriou, architektúrou mesta, prírodou a okolím alebo všeobecne životom a dianím vo Vranove nad Topľou. Podmienkou bolo, aby báseň mala štyri strofy. Výsledkom je sedem nových a originálnych piesní. Tešiť sa môžete na pomalé veci, popové skladby, či piesne s prvkami folklóru. „Veľmi ma povzbudil nadhľad, ktorý z textov išiel. Nad niektorými som sa naozaj zabavil, keď som si ich čítal. Ostal som úprimne prekvapený, že deti majú v sebe takýto humor,“ dodal M. Husovský.

Album s piesňami na ich vlastné texty bude robiť radosť siedmim mladým textárom Jánovi Kimovi, Soffii Mattovej, Natálii Štecovej, Eme Pľutovej, Marianne Bužovej, Miriamke Gajdošovej a Alžbete Tangeľovej. Pred koncertom Komajoty vo Vranove nad Topľou im ho odovzdal primátor Ján Ragan. „Vidieť, že máme šikovných a talentovaných mladých ľudí, ktorí aj takýto spôsobom vyjadrili svoj vzťah k nášmu mestu. Za jeho zviditeľnenie vám patrí veľká vďaka, úcta a rešpekt. Rád by som vám aj do budúcnosti zaprial, aby ste boli úspešní a svojim životom naše mesto ďalej takto reprezentovali,“ prihovoril sa mladým umelcom primátor Vranova nad Topľou Ján Ragan.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!