Tanečný dom vo Vranove bol poctou fenomenálnemu Jurajovi Šaffovi

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Tanečník Juraj Šaffa je nositeľom ľudových tradícií. Ako pocta jeho fenomenálnemu talentu sa v jeho rodnej obci – Dlhom Klčove organizuje celoštátna súťaž sólistov tanečníkov v ľudovom tanci Šaffova ostroha. „Šaffovmu tancu“ bol venovaný aj tanečný dom s lektormi Róbertom Sabolom a Alexandrou Ťaskovou.

Juraj Šaffa z Dlhého Klčova inšpiruje celé generácie tanečníkov. Jeho posolstvo má tak silný odkaz, že v Hornozemplínskom osvetovom stredisku vo Vranove nad Topľou zachytili celoživotné dielo tohto tanečného velikána v takmer hodinovom dokumente, ktorého premietanie bolo taktiež súčasťou piatkového Tanečného domu. „Juraj Šaffa je nositeľom ľudových tradícií, na ktorého môžeme byť právom hrdí. Niekedy sa osobnosťami z nášho regiónu možno málo chválime, preto sme sa rozhodli o ňom natočiť dokument, aby sme aj takto uchovali jeho odkaz pre ďalšie generácie,“ uviedla riaditeľka Hornozemplínskeho osvetového strediska vo Vranove nad Topľou Martina Jurčová.

Práve budúci rok sa bude konať 30. ročník celoštátnej súťaže sólistov tanečníkov v ľudovom tanci Šaffova ostroha. Keďže podľa propozícií sa Šaffov tanec tancuje každých päť rokov, pri príležitosti budúcoročného jubilea pripravujú v HZOS viacero aktivít s tým spojených. „Mladí tanečníci, ktorí sa do súťaže zapájajú, veľakrát nepoznajú životný príbeh Juraja Šaffu. Radi by sme to zmenili. Z toho dôvodu pripravujeme napr. niekoľko školení k metodike Šaffovho tanca. Jeho tanečné prvky totiž vstúpili do histórie, pretože podľa neho sa učia tancovať aj študenti na vysokej škole,“ pripomenula M. Jurčová.

Pred vranovským Mestským domom kultúry hrala v piatok ľudová hudba pod vedením Mateja Topoľovského a pod vedením lektorov Róberta Sabola s Alexandrou Ťaskovou sa tancoval „original zemplinski, čerkani, cifrovani, čapašovi čardaš“. Tanečné domy v centre mesta začínajú mať pevnú tradíciu. Určené však nie sú iba pre členov folklórnych súborov a skupín, ale zapojiť sa k tancujúcim môže každý, kto má v sebe vášeň pre tanec. „Ešte stále sme úplne neprelomili ľady. Ľudia sa zastavujú, pozerajú, ale ešte nemajú odvahu zapojiť sa. Verím, že počas ďalších Tanečných domov sa to skĺbi a zatancovať si prídu aj tí, ktorí sú zatiaľ len divákmi,“ dodala s úsmevom M. Jurčová.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!