Svet zdravia pomohol v najviac postihnutých oblastiach na Ukrajine

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

V uplynulých dňoch sieť nemocníc poslala v spolupráci s neziskovou organizáciou Magna na Ukrajinu zdravotnícku pomoc v objeme vyše za približne 120-tisíc eur. Ide najmä o dezinfekciu, ochranné zdravotnícke pomôcky (jednorazové chirurgické obleky, sterilné a vyšetrovacie rukavice), injekčnú a infúznu techniku (ihly, striekačky, infúzne súpravy) a urgentnú medicínu (hrudné dreny, fixačné goliere).

Vyše 11 ton zdravotníckej pomoci poslala v uplynulých dňoch na pomoc Ukrajine sieť nemocníc Svet zdravia. V spolupráci so zdravotníckou humanitárnou organizáciou Magna bude pomoc distribuovaná do nemocníc a zdravotníckych zariadení na Ukrajine. „Vojenská invázia do Ukrajiny je pre nás šokujúcim činom, no oveľa bolestnejším je pre desiatky našich kolegov, ktorí majú na Ukrajine svoje rodiny a blízkych. Od začiatku konfliktu preto opakovane diskutujeme o možnostiach podpory. Chceme Ukrajine a jej obyvateľom pomôcť adresne, zmysluplne a tam, kde vieme byť najviac užitoční,“ vysvetľuje generálny riaditeľ siete nemocníc Svet zdravia a polikliník ProCare Radoslav Čuha.

Ako uviedla operačná riaditeľka humanitárnej organizácie MAGNA Denisa Augustínová, viac ako 10 miliónov ľudí bolo nútených opustiť svoje domovy, čo predstavuje najväčšiu a najrýchlejšiu krízu vysídlenia od druhej svetovej vojny. Darovaný zdravotnícky materiál pripojili k ich zásielke liekov a ďalšej humanitárnej pomoci do Kyjeva, či ďalších nemocníc v najpostihnutejších oblastiach Ukrajiny. „Čoraz častejšie sa na MAGNU obracajú zdravotnícke zariadenia, ktoré urgentne potrebujú lieky a zásoby. Ďalšie transporty materiálu sú na ceste. MAGNA tímy ich na mieste distribuujú do nemocníc v Kyjeve a Černigove. Zároveň liečime ľudí v núdzi aj pomocou mobilných zdravotných tímov a kapacitne podporujeme miestne nemocnice. Keď to situácia dovolí, pomoc budeme smerovať aj do Mariupolu, Charkova a do ďalších ukrajinských miest. Aj vďaka tomuto daru môžeme liečiť a zachraňovať životy na Ukrajine,“ uviedla operačná riaditeľka MAGNA Denisa Augustínová.

V sieti Svet zdravia tiež zorganizovali finančnú zbierku na pomoc Ukrajine, zdravotníci i nezdravotníci do nej dosiaľ prispeli celkovou sumou vyše 16-tisíc eur. Pre príbuzných a blízkych svojich ukrajinských kolegov sieť nemocníc zabezpečuje dopravu z poľsko-ukrajinskej a slovensko-ukrajinskej hranice prostredníctvom dopravnej zdravotnej služby. Pomáha tiež hradiť náklady na ubytovanie či sprostredkovať zamestnanie v rámci svojich možností. Aktuálne v sieti pôsobí vyše sto ukrajinských zdravotníkov, prevažne na východnom Slovensku. „Všetkým obyvateľom Ukrajiny v sieti Svet zdravia od začiatku konfliktu poskytujú v nemocniciach a poliklinikách neodkladnú zdravotnú starostlivosť bezplatne, a to bez ohľadu na ich azylový status. Jednotlivé nemocnice siete na východe Slovenska už ošetrili či hospitalizovali desiatky ľudí, vo väčšine prípadov išlo o ochorenia horných dýchacích ciest a tráviace ťažkosti. Približne v polovici prípadov boli pacientmi deti,“ dodala hovorkyňa siete nemocníc Svet zdravia a polikliník ProCare Jana Fedáková.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!