Superligový kráľ V. Turek mieri s BNP Teamom Vranov do ďalšieho finále

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Alfou a omegou každého športu sú osobnosti, ktoré mu svojimi výkonmi robia najlepšiu možnú reklamu. Malý futbal na Slovensku je na vzostupe aj vďaka tomu, že inšpiruje a láka hráčov, ktorí na ihriskách ponúkajú najvyššiu kvalitu. Jedným z nich je i hrdina nedávneho Superligového finále v drese Košíc Vojto Turek. Ofenzívny klenot má skúseností z futsalovej reprezentácie, na klubovej úrovni pôsobil v Česku v Plzni, či Slávii Praha a v Taliansku hral za CLN Cus Molise. Jeho driblérske schopnosti môžu obdivovať aj fanúšikovia v TOP lige v malom futbale v Humennom, kde oblieka dres BNP Team Vranov.

Jedným z vrcholov v rámci aktuálnej sezóny v malom futbale bolo vyvrcholenie Superligy. Po súbojoch v základných skupinách a vo vyraďovačke sa vo finále stretli Prešov a Košice, za ktoré nastúpil aj Vojto Turek.

Hoci sa v zostave Prešova objavil napr. legendárny Stano Šesták, predsa len za papierového favorita boli, aj podľa vypísaných kurzov, považovaní Košičania, ktorí položili základ svojho triumfu najmä v prvom polčase. Vyhrali ho totiž 3:0, pričom po zmene strán viedli 4:0, aj 5:1. Napriek tomu, že súper znížil na 3:5, obhajca titulu výborne rozbehnutý zápas z rúk nepustil. „Napriek tomu, že podľa kádrov sme boli miernym favoritom, silu Prešova sme si nemohli dovoliť nerešpektovať. Do nášho zápasu ani raz neprehral, preto sme nič nepodcenili a od začiatku sme išli naplno. Viedli sme 4:0 a kontrolovali hru. V závere sme sa síce nevyhli zaváhaniam v obrane, ale nakoniec sme vďaka našim skúseným hráčom doviedli duel do víťazného konca,“ hodnotil Vojto Turek.

Priebeh síce vyznieval dlho výsledkovo jednoznačne v prospech Košíc, no na hracej ploche sa hrala parádna vyrovnaná partia. Rozdielová však bola efektivita. V momentoch, kedy sa mohlo skóre nakloniť na ktorúkoľvek stranu, potrebujete hráčov ako je V. Turek. Zo šiestich gólov prihral na tri spôsobom, kedy po rýchlych akciách servíroval lopty ako „na zlatom podnose s diamantovým vzorom“. „Nemôžeme pripisovať zásluhy iba mne, na každom z gólov pracovalo celé mužstvo. Asistovať trikrát vo finále poteší, ale bez spoluhráčov by to nešlo, a určite to nemyslím ako zdvorilostnú frázu. Dôležité vždy bolo, že si spoluhráči vypýtali pohybom loptu v lepšom postavení, ako súperovi obrancovia, čo uľahčilo situáciu aj mne,“ pripomenul V. Turek.

Superligové finále len potvrdilo boom v malom futbale na Slovensku. Na Janigovej ul. v Košiciach sledovala duel tisícka fanúšikov a priamy prenos pozeralo ďalších viac ako sedem stoviek! „Superliga je určite vydarený projekt. Svoje mestá, regióny… chodia reprezentovať hráči z „veľkého“ futbalu z II. ligy, aj Fortunaligy, či reprezentanti v malom futbale alebo futsale. Keďže zápasy sú dynamické, vyrovnané, ľudia sa chodia radi pozerať a tým pádom rastie i popularita,“ vysvetľoval V. Turek.

Ďalším skvelým projektom je séria TOP líg v malom futbale. Hoci na Slovensku už má vo viacerých mestách pevnú tradíciu, tento rok sa premiérovo hrá aj v Humennom. Medzi favoritov na medailové pozície sa pred koncom základnej časti radí BNP Team Vranov, ktorý ešte nestratil ani bod, pričom s piatimi gólmi ho ťahá práve V. Turek. „Možno všetky naše výkony neboli dokonalé, ale nestratili sme ani bod a cieľ postúpiť zo základnej skupiny sme splnili v predstihu. Rozhodovať sa však bude až vo finálovej skupine. Tam bude dôležité, akí hráči z veľkého futbalu, ktorí sú teraz v príprave, nás doplnia, aby sme zastabilizovali zostavu, pretože v niektorých dueloch nás bolo pomenej,“ reagoval V. Turek.

Faktom je, že V. Turek je osobnosťou, nech vybehne na futsalovú palubovku, či umelú trávu v malom futbale. O to väčší rešpekt mu patrí, že nemá problém každý týždeň sadnúť do auta a prísť si zahrať s kamarátmi z BNP Teamu. „Ešte keď som hral veľký futbal za Humenné, začínal som futsalovo práve s touto partiou v BNP. Keďže sa hrá cez týždeň, časovo mi to vyhovuje, sme dobrá partia, tak prečo si neprísť zahrať,“ dodal s úsmevom V. Turek.

Sledovať Vojta Tureka na hracej ploche je zážitkom. Rýchly a výborne vybavený technický hráč, ktorý má navyše inštinkt strelca, brúsil svoj talent aj na medzinárodnej scéne, či už v Plzni, Slávii Praha alebo v talianskom klube CLN Cus Molise. „Pôsobenie v zahraničí mi dalo veľmi veľa. Kým v Česku sa hrá útočnejšie, v Taliansku sa kladie väčší dôraz na defenzívu. O mne je známe, že pri plnení si defenzívnych úloh mám trošku rezervy, preto ma pôsobenie na Apeninskom polostrove posunulo práve po tejto stránke podstatne ďalej. Liga bola vyrovnaná a náročná, pretože aj posledný dokázal potrápiť prvého. V Taliansku sa mi zároveň veľmi páčilo, ako k futsalu pristupujú hráči, kluby, fanúšikovia… Musím povedať, že to bola naozaj výborná skúsenosť,“ zdôraznil V. Turek.

Mohlo by Vás zaujímať

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!