Stropkovské hradné slávnosti – tri dni dobrodružstiev a zážitkov

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Schovaný – neschovaný, idem na hrad!

Zaži víkend plný dobrodružstva a histórie, spoznávania kultúr a oddychu v okolí zaniknutého Stropkovského hradu od 4. do 6. septembra.

Piatok

Park zvierat Stropkov. Čaká vás komentovaná prehliadka parku, kŕmenie zvierat, maľovanie na tvár a tvorba vlastných spomienkových predmetov. Aktivitu je potrebné si vopred rezervovať. Termíny vstupu – 14:00, 15:00, 16:00, 17:00 h. Cena: dospelí – 1,50 €, deti od 3 rokov – 1 €. Maľovanie na tvár a tvorivé dielničky: dobrovoľný príspevok.

Kone vo Vladiči (časť Suchá). Jazda na koni trvá približne 30 minút, počas ktorých nazriete do tajomných Karpát. Aktivitu je potrebné si vopred rezervovať. Termíny jázd – 14:00, 14:30, 15:00, 15:30, 16:00, 16:30, 17:00, 17:30 h. Na jeden termín je možné nahlásiť max. štyroch jazdcov. Cena za jazdu: 5 €.

Sobota

Prechádzka k vyhliadkovej veži. Pred tým, než nazriete do tajov zaniknutého Stropkovského hradu, vydajte sa na jednoduchú prechádzku k vyhliadkovej veži nad Stropkovom. Najlepším východiskovým bodom je lokalita nad Bankovskou ulicou. Celá trasa tam a späť trvá zhruba dve hodiny. Aktivita je realizovaná individuálne.

Stropkovské hradné slávnosti. V centre mesta zažijete popravu zbojníka, balónovú bitku či módnu prehliadku historických kostýmov. Okrem toho na vás čakajú aj šermiari, remeselníci, pozrieť si budete môcť v živom prenose rozprávku i ohňovú šou. Spolu s mestským historikom sa vyberiete po stopách Stropkovského hradu. Program sa začína o 10:00 h na Námestí SNP.

Nedeľa

Prehliadka dreveného chrámu v obci Potoky. Táto cerkev má takmer 250 rokov. Zaujímavá je tým, že má iba štyri okná. Oltár v interiéri pochádza z 18. storočia, rovnako aj vzácny ikonostas. Prehliadka chrámu trvá približne 30 minút. Aktivitu je potrebné si vopred rezervovať. Termíny prehliadok – 8:30, 9:00, 9:30. Kapacita jedného termínu je max. 20 ľudí. Vstupné je dobrovoľné.

Turistická prechádzka do Údolia ozvien. Ak sa vám občas stane, že máte chuť vykričať niečo do celého sveta, ale viete, že susedia by to znášali ťažko, máte príležitosť tak urobiť v Údolí ozvien vo Vladiči. Aktivita je realizovaná individuálne. Trasa začína pri miestnom TIC vo Vyšnej Vladiči. 

Prehliadka dedinského múzea a Malých vodopádov v Driečnej. Dedinské múzeum v Driečnej vás prevedie od kolísky až po hrob. Okrem iného si môžete pozrieť aj historickú hasičskú techniku a vojnovú výstroj. Neďaleko múzea zas môžete zájsť k Malým vodopádom, kde sa budete cítiť ako v raji. Vstup do múzea je potrebné si vopred rezervovať. Termíny – 13:00 až 15:00 a 15:00 až 17:00. Vstupné je dobrovoľné.  Prechádzka k vodopádom je realizovaná individuálne.

Prehliadka vojnového cintorína v obci Veľkrop. Takmer 9000 obetí je pečaťou nepeknej histórie, na ktorú však nemožno zabudnúť. K vojnovému cintorínu vedie náučný chodník od gréckokatolíckeho chrámu, kde je možné zaparkovať auto. Trasu dlhú približne dva kilometre prejdete za niečo vyše hodiny. Aktivita je realizovaná individuálne. 

Podrobný program víkendu nájdete na www.hornyzemplin.sk v časti Tipy na tripy – Pri Stropkovskom hrade, kde si môžete zarezervovať jednotlivé aktivity. Urobiť tak môžete aj na telefónnom čísle +421 905 147 101.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!