Stropkov a Svidník ponúkli ofenzívny festival, D. Viet futbalový Da Vinci

Derby MŠK Tesla Stropkov – 1. FK Svidník futbalom bavilo. Výsledok 5:0 síce znie jednoznačne, no v druhom polčase mohol nabrať zápas gólovo divoký a dramatický scenár. Ozdobou stretnutia boli nožničky Dávida Vieta Nguyen Hiena, ktorý zvýšil na rozdiel dvoch presných zásahov.

Stropkovčania začali úradovať po polhodine hry. Dovtedy boli diváci svedkami len nepríjemnej strieľanej prihrávky, ktorá preletela malým vápnom a v publiku to zahučalo ešte po rohu, kedy Špakovi chýbali k hlavičke milimetre.

V 30. min. zahrali domáci pri priamom kope signál s krátkym rozohraním a pristavením lopty, do ktorej sa oprel Keresteš. Jeho delovka prepálila múr a Vinclér ostal bez šance zasiahnuť.

MŠK Tesla Stropkov - 1. FK Svidník 5:0 (3:0)
Stropkov vedie v derby nad Svidníkom 1:0…

Vo vyrovnanom stretnutí, navyše proti motivovanému Svidníku, je jednogólové vedenie zradné, preto bol ďalší moment z 33. min. mimoriadne dôležitý. Navyše Dávid Viet Nguyen Hien ho povýšil na dokonalosť, na akú dotiahli Leonardo da Vinci výtvarné umenie alebo Beatles hudbu. Talentovaný ofenzívny hráč, vekom ešte starší dorastenec, sa položil do vzduchu, zastrihal nohami a fanúšikov dostal do futbalovej extázy. „Keďže som klubu a trénerom vďačný za to, že som nastúpil v základnej zostave, chcel som mužstvu a spoluhráčom pomôcť. Priznám sa, nožničkami nezakončujem, no teraz som sa rozhodol úplne spontánne, že to skúsim. Som rád, že to vyšlo a padlo mi to tam,“ uviedol Dávid Viet Nguyen Hien.

Starší dorastenec Dávid Viet Nguyen Hien parádne trafil na 2:0 a podiel mal aj na štvrtom góle svojho tímu.

Ďalším domácim hrdinom bol kapitán Varga. Do stretnutia nastúpil s piatimi stehmi nad obočím, no svoju futbalovú osobnosť rozvinul v nedeľu do úlohy playmakera. Ako napr. v 40. min. Pri autovej čiare v strede ihriska si spracoval ťažkú loptu, rozbehol rýchlu kontru a keď k jeho krížnej prihrávke pristúpila obrana súpera laxne, na jej konci úradoval tretím gólom Voituk.

To, že duel nie je rozhodnutý, dokumentovali Svidníčania ešte v poslednej minúte prvého polčasu, ale Tatar zakončil rohový kop z bezprostrednej blízkosti vedľa brány.

Svidníčania mohli korigovať nepriaznivý výsledok už v poslednej minúte prvého polčasu.

Druhé dejstvo bolo oslavou ofenzívneho futbalu. Ak by Špilár so Sovom premenili stopercentné tutovky, mohlo byť zarobené na drámu. Po hodiny hry ešte vytiahol Vinclér krížnu strelu Matkobiša, no v 62. min. oslavovali fanúšikovia Tesly štvrtýkrát. Viet Nguyen Hien zapracoval v rohu ihriska s Matkobišom, po ktorého centri sa presadil Polaščík.

Ofenzívne preteky pokračovali ako na bežiacom páse. Sovove zakončenie vytiahol fantasticky Dlugoš na žrď a na opačnej strane naservíroval Varga, ako na zlatom podnose, na druhý presný zásah v stretnutí Voitukovi.

Dlugoš zožal potlesk na otvorenej scéne ešte dvakrát. Najskôr tesne pred ním tečoval strelu Špilár, kde opäť predviedol dokonalý reflex a v 84. min. vychytal v nájazde z ľavej strany Hirku.

Spočítané, podčiarknuté, derby rozhodla efektivita v koncovke. Z prvých šiestich striel smerovali všetky na bránu a z toho päť lôpt skončilo v sieti! „Konečne sme sa presadili vo finálnej fáze tak, ako sme si priali. V Krompachoch sme dvakrát išli sami na kasu, mali sme aj ďalšie vyložené šance, no vyšli sme gólovo naprázdno. Som rád, že nám to vyšlo v tak dôležitom derby stretnutí so Svidníkom, ktorý má oproti jeseni podstatne kvalitnejší káder. Mali sme síce ešte dve šance, ktoré sme premárnili, ale stále sa bavíme o efektivite, s ktorou som maximálne spokojný,“ reagoval tréner MŠK Tesla Stropkov Ľuboš Reiter.

Tréner Svidníka Vladislav Palša označil Frederika Vargu za hráča zápasu. Domáci kapitán práve rozbieha akciu, ktorá skončí tretím gólom v sieti súpera.

Domáci neboli v ľahkej situácii, pretože nastúpili bez Leška, Ivljanina a Vargove zošité obočie sme spomínali. Výsledok 5:0 v derby vždy letí do futbalového sveta, ale Ľ. Reiter hovoril o víťazstve s pokorou. „Zažil som zopár zápasov so Svidníkom u nás, aj u nich a vždy to bol nepríjemný súper. Svidníčania hrali v stredu v Krompachoch a to sa pod ich výkon podpísalo po fyzickej stránke najmä v prvom polčase. Myslím si, že pokiaľ by nemali v nohách dohrávku, mali by sme to oveľa ťažšie,“ vysvetľoval Ľ. Reiter.

Svidník v jarnej časti zbíjal vo Vranove, ktorý na rozdiel od Stropkovčanov zhorel v koncovke a naposledy získal tri dôležité body v Krompachoch. Za kľúčovú postavu označil jeho tréner Vladislav Palša domáceho kapitána Frederika Vargu. „Do čoho Stropkov kopol, to skončilo v našej bráne… Vedeli sme, že domáci budú hroziť hlavne centrovanými loptami zo strán alebo zo štandardiek, pretože majú výškovú prevahu a najmä Varga je veľmi nepríjemným útočníkom. Nakoniec sa to aj potvrdilo, lebo bol rozdielovým hráčom a domácim dnes dopomohol k víťazstvu veľkou mierou,“ športovo ocenil výkon autora dvoch gólových prihrávok tréner 1. FK Svidník Vladislav Palša.

Tréner 1. FK Svidník Vladislav Palša.

Z pohľadu druhého polčasu je konečný výsledok pre hostí krutý. Partia okolo kapitána Olivera Špilára zbrane v polčasovej prestávke nezložila, práve naopak. V zakončení však mali strelci Svidníka deň blbec a keď sa k tomu pridal highlightovými zákrokmi Dušan Dlugoš, bolo rozhodnuté. „Cez polčasovú prestávku som v kabíne povedal, že ma nezaujíma, že prehrávame 0:3. Do druhého polčasu sme išli s vetrom v chrbte, trošku sme zmenili rozostavenie s cieľom hrať s vyšším presingom a ofenzívnejšie. Keďže verím v kvalitu tohto mužstva, zdôrazňoval som, že dáme gól, príde ďalšia šanca, znížime a sme naspäť v zápase. Šance sme si síce vypracovali, akurát bez gólového efektu,“ povzdychol si pokojným a rozvážnym tónom komunikujúci V. Palša.

MŠK Tesla Stropkov – 1. FK Svidník 5:0 (3:0)

Góly: 30. Keresteš, 33. Viet, 40. Voituk, 62. Polaščík, 74. Voituk.

ŽK: 68. Keresteš, 80. Červeňák.

Zostava Stropkov: Dlugoš – Bochin, Keresteš, Zápotocký, Matkobiš (80. Benouachkou), Polaščík, Špak, Somov (54. Slobodník), Viet (71. Červeňák), Voituk, Varga.

Zostava Svidník: Vinclér – D. Čabala, Ducár, Tatar, Makara (46. T. Čabala), Ivanecký (86. Haňak), Hirka, Špilár, Pavlović, Guman (86. Gajdoš), Sova.