STRÁŽSKE: Vláda schválila plán na odstránenie PCB látok z Chemka

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Sudy s PCB látkami z areálu Chemka Strážske by mohli byť definitívne minulosťou. Ministerstvo životného prostredia SR pripravuje verejné obstarávanie na odstránenie toxického odpadu z lokalít Ošipárne a Teplárne.

Ministerstvá vnútra a životného prostredia predložili na rokovanie vlády materiál, ktorý predstavuje ďalší z krokov na odstránenie sudov s PCB látkami z areálu Chemka Strážske. Do konca roku 2025 bude postupne odstránených zhruba 5-tisíc sudov s nebezpečnými odpadmi. Zároveň začiatkom roka bude pokračovať geologický prieskum, ktorého výsledky umožnia nastaviť komplexný sanačný projekt celej lokality.

„Obyvatelia v Strážskom hovoria, že ak by každá delegácia z Bratislavy, ktorá si prišla spraviť vyhlásenie k PCB látkam zobrala do auta jeden sud, tak už je problém vyriešený. A majú pravdu. Namiesto prehadzovania si zodpovednosti medzi dvomi rezortami sme pripravili a schválili ucelený plán na odstraňovanie látok,“ vyhlásil Martin Královič, štátny tajomník ministerstva vnútra.

Envirorezort po dohode s ministerstvom vnútra aktuálne spúšťa prípravu verejného obstarávania na zneškodnenie nebezpečných odpadov z lokalít tzv. Ošipárne a Teplárne. Podľa Milana Chrenka, ministra životného prostredia, štát začína splácať dlh obyvateľom Zemplína.

„Zdravie ľudí žijúcich v blízkosti jednej z najväčších environmentálnych záťaží na Slovensku musí byť prioritou pre každú vládu. Chcel by som poďakovať aj kolegom na ministerstve vnútra za spoluprácu,“ zdôraznil Milan Chrenko, minister životného prostredia.

Zneškodnenie nebezpečných odpadov v areáli Chemka Strážske sa uskutoční v dvoch fázach. Do konca roku 2024 má byť z lokality Ošipárne zneškodnených 150 ton nebezpečného odpadu. V druhom kole sa počíta s odstránením približne 5 000 sudov s nebezpečným PCB odpadom z tzv. Teplárne.

Ministerstvo už zrealizovalo trhové konzultácie a verejné obstarávanie ministerstvo vyhlási v najbližších týždňoch. Odhadované náklady na prvú fázu predstavujú jeden milión eur.

Verejné obstarávanie na zneškodnenie odpadu z lokality Teplárne plánuje envirorezort vyhlásiť do konca roka 2024. MŽP tiež v spolupráci s rezortom pôdohospodárstva pripraví komplexný návrh na zneškodnenie nebezpečných odpadov s obsahom pesticídnych perzistentných organických látok na území Slovenska.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!