Stolní tenisti Hencoviec prepísali postupom históriu!

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Stolní tenisti OSTK Hencovce to dokázali! Tím v zostave Pavol Rusnák, Ján Olšav, Matúš Tomáš, Vladimír Zimný, Peter Kos, Dušan Eštok a Peter Tomáš však neprepísal iba klubovú históriu. Hencovčania vstupovali do práve skončenej sezóny 2017/2018 s pokorou, ale okamžite sa zaradili medzi lídrov IV. ligy, skupina Vihorlatská a po poslednom kole oslavovali zaslúžené konečné prvenstvo, ktoré im zároveň garantuje pozvánku do treťoligovej spoločnosti.

OSTK Hencovce zvládli základnú časť fantastickým spôsobom, keď v desiatich kolách nestratili ani bod. Mužstvo si počínalo suverénne, preto sa pred druhou polovicou sezóny katapultovalo do pozície najväčšieho favorita na celkové prvenstvo. „Do nadstavbovej časti sme vstupovali bez jedinej prehry, čo nám dodávalo pevnejšie sebavedomie a chuť zopakovať to aj v druhej časti súťaže. Prestupové okienko nám ukázalo, ktoré kluby, resp. klub by sa chceli ešte s nami popasovať o postup. Našim prianím bolo udržať si výkonnosť v samotnom tréningovom procese, ako aj vyhnúť sa zraneniam a nechceným maródkam. To sa nám však nepodarilo v najnevhodnejšej chvíli, – v domácom zápase s priamym konkurentom o postup OŠK Kamienka. Za očakávaného predpokladu zvládnutia ostatných duelov by nás výhra v tomto stretnutí pasovala za víťaza súťaže,“ vysvetľoval zakladateľ a vedúci mužstva OSTK Hencovce „A“ Matúš Tomáš.

Napriek tomu, že Kamienka v nadstavbe kožu lacno nepredala, čo potvrdila aj víťazstvom v spomínanom stretnutí v Hencovciach, stolní tenisti OSTK si postup uchmatnúť nedali. V ďalších súbojoch dominovali a výbornú fazónu potvrdili aj v poslednom vystúpení v Humennom s domácim ŠKST „C“, v ktorom potrebovali bezpodmienečne vyhrať. Hoci si všetci uvedomovali zodpovednosť spojenú so záverečným krokom, mužstvo potvrdilo, že tento rok sa zišla skvelá partia, ktorá je odhodlaná urobiť pre úspech po športovej stránke maximum. „Najlepšie to vystihne situácia, ktorá nastala v poslednom zápase v Humennom „o všetko“. Do stretnutia sme nastupovali s vedomím, že doma sme vyhrali jednoznačne 16:2 a k tomu nás „potešilo“, že domáci nasadili aj hráčov, ktorí doteraz v našej súťaže nenastupovali, pretože zväčša hrali III. ligu. Odpoveďou na tento „tlak“ bolo naše víťazstvo 11:7,“ odpovedal M. Tomáš na otázku, ako sa mužstvo vyrovnávalo s blížiacim sa koncom súťaže s tlakom.

Hencovce postupom neprepísali iba klubovú históriu. Historický míľnik dosiahli aj tým, že sú prvou obcou v okrese Vranov nad Topľou, ktorá si zahrá v III. lige. Doteraz sa to totiž nikomu ešte nepodarilo! „Ako už v jednom z rozhovorov povedal môj kolega Peter Kos, sadli sme si ako partia. Áno, pre úspech sú potrebné dobré vzťahy, rešpektovanie úloh pre dosiahnutia dohodnutého cieľa a vedieť si povedať, čo sme urobili/robíme zle, ale aj patrične pochváliť a ohodnotiť jednotlivca, ako i celý tím. Tieto hodnoty sú základným pilierom nášho tímu a verím, že každý z nás pre to urobí aj naďalej všetko,“ vysvetľoval M. Tomáš know-how, na ktorom je založený úspech Hencoviec.

Výsledky Hencoviec sú o to viac impozantné, že hoci ich súperi siahli už v IV. lige po legionároch, v OSTK nešli touto cestou, ale krok po kroku pracovali na tom, aby sa výkonnostne posúvali. Hráči si stolný tenis užívali a resumé pri pohľade do tabuľky je jasné. „Najprv nás to nadchlo, lebo hráči, najmä z Ukrajiny, ktorí hrajú alebo hrali v domovskej krajine vyššie súťaže sú výkonnostne vyššie, preto sme konkurenciu privítali. Pri hlbšej úvahe a rozhovoroch s kmeňovými hráčmi iných klubov, ktorí tým pádom boli OUT, si myslím, že takýmto spôsobom nepodporíme vlastné talenty a zmysel športu nám utečie vo vidine úspechu. Preto by som si radšej prial vychovať úspešného športovca z vlastných radov a týmto ukázať smer aj pre ostatných, ako to dlhšiu dobu praktizuje napr. riaditeľ ZŠ Vyšný Žipov pán Straka,“ pripomenul M. Tomáš.

Za spanilou jazdou Hencoviec teda treba hľadať viac, ako „len“ stolnotenisové umenie jej hráčov. Hodnoty v klube mali funkcionári a hráči od začiatku nastavené na pilieroch, ktoré si zakladali na pozitívnej atmosfére. Cieľom nebolo vyhrávať za každú cenu, ale keď sa naskytla príležitosť byť úspešný, Hencovčania sa dokázali vyhecovať a potiahnuť za jeden koniec povrazu. „Teraz v chvíľach radosti z postupu do III. ligy sa spätne vraciam k samému počiatku vzniku myšlienky začať zo stolným tenisom v našej obci. Hneď na začiatku mi bolo jasné, že stolný tenis popularitou a angažovanosťou nemôže konkurovať masovým športom, ako je napr. futbal, ktorý má aj u nás dlhú tradíciu. Prioritou pre nás nebolo dostať sa do čo najvyššej ligy, ale vykonávať nejakú športovú činnosť, aby sme boli fit a vytiahli mládež zo začarovaného stereotypu médií do telocviční,“ uviedol M. Tomáš.

Manažér OSTK Hencovce Matúš Tomáš by sa chcel aj touto cestou poďakovať chlapcom za predvedené výkony, manželkám za ich trpezlivosť, ZŠ JUH za vytvorenie skvelých podmienok na tréning a zápasy a v neposlednom rade Obecnému úradu v Hencovciach za materiálnu podporu.
 

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!