Starosta Sačurova P. Barát: Kde bola ombudsmanka začiatkom februára?

  • Obce
  • Dátum: 26.02.2021
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová sa obrátila v súvislosti s karantenizáciou rómskych osád na generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Postup regionálnych úradov verejného zdravotníctva považuje v rozpore so zákonom. Ako príklad uviedla Sačurov. Starosta obce Peter Barát si za rozhodnutím zo začiatku februára stojí.

Do januárového skríningového testovania nezaznamenali v rómskej osade v Sačurove ani jeden pozitívny prípad. Keď skríning odhalil v miestnej marginalizovanej komunite 5 pozitívnych prípadov, starosta obce, poznajúc pomery v nej, tušil problém.

Rozhodnutie pretestovať obyvateľov osady sa ukázalo ako veľmi prezieravé, pretože potvrdilo explozívny nárast ochorenia COVID-19. V prípade prvého pretestovania to bolo 113 osôb a následne ďalších 85. Viacerí boli zároveň testovaní aj PCR testami a práve analýza týchto vzoriek potvrdila prítomnosť britskej mutácie nového koronavírusu. Za týchto okolností vníma P. Barát aj s odstupom času uzavretie osady za asistencie Ozbrojených síl SR a polície za jediné správne riešenie. „Keby sme to nespravili a mali by sme nielen v obci Sačurov, ale v okrese, niekoľkonásobne viac nakazených ľudí, opäť sa by sa možno do nás pani Patakyová obula, kde sme boli a prečo sme nič neurobili. Nepáči sa mi, aby nás kritizoval, ako generál po vojne, niekto, kto nikdy nebol v Sačurove a už vôbec nikdy nenavštívil našu rómsku osadu,“ reagoval starosta Sačurova Peter Barát.

Sačurov však nie je jedinou obcou na Slovensku, kde sa rozhodli pre uzavretie rómskej osady. Dôvodom je nerešpektovanie karanténnych nariadení, nedodržiavanie epidemiologických opatrení, vysoká mobilita a nízke hygienické štandardy. P. Barát by v takejto situácii uvítal podanú pomocnú ruku, a nie dehonestovanie práce ľudí, ktorí sú s marginalizovanými skupinami v dennodennom kontakte. Ako dodal, účet na náklady obce za testovanie, zabezpečenie palivového dreva, pitnej vody, či dezinfekcie je približne 10 000 eur. V kontraste s prístupom úradu ombudsmanky ocenil komunikáciu a spoluprácu s Úradom splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity, či pomoc od bývalého splnomocnenca a dnes europoslanca Petra Polláka. „Kde bola pani Patakyová na začiatku februára, keď sa osada uzavrela prvýkrát? Informácia o tom prebehla všetkými celoslovenskými televíziami a ďalšími médiami s celoslovenskou pôsobnosťou. Mohla prísť hneď vtedy, podať pomocnú ruku a urobiť niečo pre Rómov z našej osady. Nesúhlasím s tým, že prichádza mesiac po tom a dáva preskúmať, či to bolo alebo nebolo zákonné. Za rozhodnutím, ktoré sme spolu s OÚ a RÚVZ na krízovom štábe obce prijali, si stojím,“ zdôraznil P. Barát.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!