Stačila štvrťhodina a obcou Babie sa prehnala povodňová spúšť!

  • Obce
  • Dátum: 11.06.2020
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Štvrťhodina stačila na to, aby sa časťou Babieho prehnala povodňová spúšť! V priebehu ostatného roka to nebola prvá situácia, kedy sa v obci museli vysporiadať s následkami prietrže mračien. Starostka Martina Hliboká má obavu, že v dôsledku klimatických zmien sa takýto scenár môže opakovať stále častejšie. 

V stredu približne okolo druhej hodiny popoludní zasiahla obec Babie prietrž mračien. Hoci trvala iba krátko – 15 minút, živel dokázal narobiť viac ako slušné škody. Valiaca sa voda strhávala z cesty k starému cintorínu kamene a dokonca aj kusy panelov. 
 
Okamžite zasiahli dobrovoľní hasiči na čele s veliteľom Ľubomírom Ondovom. V boji so živlom si významným spôsobom pomohli protipovodňovým vozíkom, ktorý získali do obce pred dvoma rokmi. Ruku k dielu priložili tiež miestni podnikatelia, poľnohospodárske družstvo a občania. „Keďže sme potrebovali miestnu komunikáciu okamžite sprejazdniť, aby sa ľudia dostali s autami domov, neváhali sme ani sekundu a hneď sme sa pustili do práce. Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí pomohli, a bolo ich naozaj dosť, pretože vďaka ním sa nám to do večera podarilo,“ poďakovala sa starostka obce Babie Martina Hliboká. 
 
Paradoxom je, že miestny potok prietrž ustál a nevybrežil sa. Problémom sú teda prudké prívalové dažde. Voda sa z okolitých kopcov zleje do dediny a problém je na svete. Minulý rok museli v Babiom odstraňovať následky lokálnych povodní hneď dvakrát – v júni a v auguste, kedy M. Hliboká dokonca vyhlásila III. stupeň povodňovej aktivity, pretože za obeť padla aj časť úseku štátnej cesty.
 
V Babiom vidia riešenie v preklasifikovaní územie v obci a okolí na lokalitu, kde hrozí povodňové ohrozenie, aby mohli žiadať o prostriedky na protipovodňové opatrenia. Situáciu pre menšie obce, ako napr. Babie, komplikuje aj to, že náklady na odstraňovanie následkov hradia z vlastného rozpočtu, ktorý je i kontexte koronakrízy napätý v každej samospráve. „Naša obec sa nachádza v údolí a keď prídu prudké dažde, voda sa zlieva do dediny. V minulosti neboli takéto situácie až tak časté, ale mám obavu, že v dôsledku klimatických zmien sa môžu opakovať stále častejšie a častejšie. Radi by sme teda získali prostriedky na protipovodňové opatrenia, aby sme dokázali škody, ktoré potom vznikajú, eliminovať už vopred,“ zdôraznila M. Hliboká. 
 
FOTO: Lukáš Vaško
Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!